GÓRA
Ocalenie Miłosz Okładka

Cykl na Rok Czesława Miłosza

Zabrałam Miłosza na wakacje. Ocalenie być może nie jest najlepszą lekturą na lato, bo niepokoi, ale jego aktualność uderza jak nigdy.

PPisze o tym Andrzej Franaszek w komentarzu do tego tomu poetyckiego, Nie ma we mnie czarodziejstwa słów: Dziś przecież powróciło do nas, na złe, ale może też w jakimś sensie na dobre, wielkie serio. Nasz świat raz jeszcze chwieje się w posadach, jesteśmy świadkami kolejnej wojny, drapieżne, wygłodniałe zło, bestialstwo oprawców i cierpienie ofiar domagają się od poezji przynajmniej próby stanięcia na wysokości zadania, na wysokości tragedii (s. 228).

Ty, którego nie mogłem ocalić,
Wysłuchaj mnie.
Zrozum tę mowę prostą, bo wstydzę się innej.
(…)
Czym jest poezja, która nie ocala
Narodów ani ludzi?
Przedmowa, s. 5.
Ocalenie ukazało się po raz pierwszy pod koniec roku 1945, nakładem Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. W wydaniu z 2024 roku zamieszczono wszystkie wiersze, które znalazły się w wydaniu z roku 1945, zachowano podział na siedem części, które pojawiły się w późniejszych wznowieniach oraz zachowano kolejność wierszy z pierwszego Ocalenia. Zmiany, jakie zostały dokonane, dotyczą interpunkcji, stosowania wielkich liter, operowania paratekstami i pisowni pewnych wyrazów. Wszystko skrupulatnie omawia w Nocie edytorskiej Mateusz Antoniuk.
Ocalenie znalazło się w edycji kolekcjonerskiej dzieł Czesława Miłosza wydanej z okazji Roku Czesława Miłosza. Dla wielbicieli twórczości tego autora jest to ekscytująca możliwość na zebranie tych dzieł, które wzbogacono o piękną szatę graficzną. Dodam tylko, że wydanie Ocalenia z roku 1945 jest dziś trudno dostępne. Część nakładu była wycofywana z bibliotecznych półek, kiedy Miłosz zerwał z komunistycznym rządem i został uznany za wroga narodu po roku 1951. Na okładce wydania kolekcjonerskiego czytelnicy i czytelniczki odnajdą obraz Poli Dwurnik, Lew i lwica z roku 1916.
Dla mnie czytanie Ocalenia było doskonałą kontynuacją wystawy Miłosz. Powrót, którą do 10 października 2024 roku możecie oglądać w Pałacu Rzeczypospolitej, ponieważ na wystawie i w tomie poetyckim odnaleźć można przedruki rękopisów poety, które pokazują, jak przebiegała praca twórcza nad niektórymi z jego wierszy.

Szczegółowe informacje

Autor:Czesław Miłosz
Tytuł:Ocalenie
Wydawnictwo:Znak
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2024
Projekt okładki:Pola Dwurnik
ISBN:978-83-240-6856-2
Strony:336

Czytam To!:

5

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz