GÓRA

Codziennie ktoś Cię obserwuje!

Codziennie robisz to samo i wydaje Ci się, że wiesz, dokąd zmierzasz. Uważaj! Nie jesteś sam*. Przed codziennym wykonywaniem rutynowych czynności przestrzega Clare Mackintosh w swojej powieści Widzę Cię. Po przeczytaniu tego thrillera, zmienisz ustawienia prywatności na Facebooku i będziesz baczniej obserwować ludzi, których spotykasz w drodze do pracy. Przekonasz się również, że dzisiaj nikomu nie można zaufać.

Clare Mackintosh pracowała w policji kryminalnej. Nieraz stykała się z ofiarami gwałtów, kradzieży tożsamości czy morderstw. Doświadczenie zawodowe pisarki przyczynia się więc do dużej popularności jej powieści. Debiut, Pozwolę Ci odejść, stał się bestsellerem nie tylko w Wielkiej Brytanii. Podobnie Widzę Cię jest powieścią chętnie czytaną nie tylko przez angielskich odbiorców. Pisarka dobrze wie, co zrobić, żeby czytelnik szybko utożsamił się z głównymi bohaterami. Niemal każdy przecież ma konto na Facebooku, każdy codziennie pokonuje tę samą drogę do pracy. Tak jak kobiety zamordowane, zgwałcone lub okradzione w powieści Clare Mackintosh.

Zoe Walker zauważyła swoje zdjęcie w jednej z londyńskich gazet. Znajdowało się ono przy ogłoszeniu, w którym proponowano usługi erotyczne. Choć jej najbliżsi zbagatelizowali to wydarzenie, kobieta postanowiła odkryć, kto umieścił anons, w którym znalazła się jej podobizna. Z każdym dniem rósł jej niepokój. W rubryce z ogłoszeniami London Gazette publikowano wciąż podobne ogłoszenia kobiet, które stawały się ofiarami najróżniejszych przestępstw. Każdą z nich łączyła strona internetowa www.ktosciprzeznaczony.com Widzę Cię staje się więc przestrogą. Kiedy zakładasz konto w mediach społecznościowych o publicznym dostępie, sprawiasz, że codziennie mogą Cię obserwować miliony ludzi na całym świecie. Jeśli codziennie pokonujesz tę samą drogę do pracy, wykonujesz te same czynności, tak dobrze Ci znane i pozornie bezpieczne, pozwalasz obcym osobom na poznanie znacznej części swojego życia. Wystarczy obserwować Cię przez kilka dni, żeby wiedzieć, kiedy znajdziesz się w najbardziej niebezpiecznym dla siebie miejscu. Rutyna jest Twoim największym wrogiem. Może uczynić Cię ofiarą najmniej nawet wprawnego przestępcy.

Clare Mackintosh napisała powieść, która pokazuje, na jakie niebezpieczeństwa narażony jest współczesny człowiek. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele wiedzą o nas inni. Wiedza ta codziennie wykorzystywana jest na różne sposoby. Bardzo często, żeby nam zaszkodzić. Widzę Cię jest świetnie napisanym thrillerem, który do samego końca nie pozwala odgadnąć, kto zagraża kobietom, pojawiającym się w ogłoszeniach London Gazette. Po jego przeczytaniu, zastanowicie się, jak bardzo chcecie być dostępni w mediach społecznościowych i będziecie mieć problemy z zaufaniem nawet najbliższym osobom. Mimo wszystko, warto podjąć to wyzwanie.

Clare Mackintosh, Widzę Cię, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017. Tytuł oryginału: I see you. Tłumaczenie: Bartosz Kurowski. ISBN: 978-83-8097-150-9. 536 stron.

Więcej informacji o autorce można znaleźć na jej stronie internetowej www.claremackintosh.com, na jej profilu na Facebooku www.facebook.com/ClareMackWrites lub Twitterze @ClareMackint0sh #ILetYouGo #ISeeYou

* Parafraza fragmentu: Codziennie robisz to samo. Doskonale wiesz, dokąd zmierzasz. Nie jesteś sama. C. Mackintosh, Widzę Cię, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017, s. 11.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz