GÓRA

“Co to znaczy…” do słuchania

Co to znaczyGrzegorz Kasdepke nie siedzi z założonymi rękami. Pisze. A że zna doskonale potrzeby małych czytelników, rozkochuje najmłodszych w swoich tekstach. Inspirowany pytaniami syna, stworzył „Co to znaczy…”. Okazało się, że mali odbiorcy polubili tę książkę tak bardzo, iż nie mogli doczekać się kontynuacji. Autorowi nie pozostało nic innego, jak napisać „Powrót Bartusia, czyli Co to znaczy… po raz drugi”. Dziś wielbiciele żartów wyjaśniających znaczenie popularnych związków frazeologicznych mogą się nimi cieszyć nawet, jeśli nie umieją czytać. Pojawił się bowiem audiobook „Co to znaczy…”, czytany przez samego autora, Hannę Kinder-Kiss i Leszka Filipowicza.

Grzegorz Kasdepke wyjaśnił, że jego syn, Kacper, kiedy był małym chłopcem, nieustannie prosił go o wyjaśnienie różnych związków frazeologicznych, które używane są codziennie przez każdego z nas. Pytał na przykład, co znaczy „mieć fiu-bździu w głowie” lub „skoczyć jak po ogień”. Okazało się, że istnieje potrzeba napisania książki, która wyjaśniałaby wątpliwości dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, że mali odbiorcy są bardzo wymagającymi czytelnikami. Nudny podręcznik z objaśnieniami, w ogóle ich nie interesuje. Potrzebują żartów, które będą ich uczyć i bawić. W taki sposób powstała postać Bartusia, jego rodziny i znajomych oraz wielu innych ludzi, których można spotkać w codziennym życiu. Zabawne opowieści o przygodach chłopca złożyły się na tom „Co to znaczy…”. Autor jednak przez jednego ze swych czytelników został uświadomiony, że ta książka nie wystarczy. Dzieci pragną jeszcze spotkać się z Bartusiem. To sprawiło, że powstał kolejny tom – „Powrót Bartusia…”.

Biblioteka Akustyczna proponuje dzieciom obie książki do słuchania. Audiobook „Co to znaczy…” składa się bowiem z dwóch, wspominanych powyżej tomów tekstów Grzegorza Kasdepke. Autor czyta do nich wstępy, zaś Hanna Kinder-Kiss i Leszek Filipowicz nienaganną polszczyzną, hipnotyzują małych i dużych słuchaczy opowieściami o niesfornym czasem Bartusiu. To jest doskonała propozycja dla odbiorców, którzy jeszcze nie umieją czytać oraz dla wszystkich, którzy kochają audiobooki. Dzięki temu audiobookowi będziecie mogli spędzić 5 godzin i 46 minut w miłym towarzystwie lektorów, śmiejąc się do łez i jednocześnie ucząc się znaczenia związków frazeologicznych, które są powszechnie używane w języku polskim. Dodam jeszcze, że audiobook zyskał piękną oprawę dzięki cenionej przeze mnie Oli Cieślak, która zadbała o ilustracje i projekt graficzny.

„Co to znaczy…”, książka czytana przez Grzegorza Kasdepke, Hannę Kinder-Kiss i Leszka Filipowicza, to kilka godzin spędzonych z naprawdę dobrą literaturą. Mimo, że istotą opowieści o Bartusiu jest wyjaśnianie znaczenia związków frazeologicznych, to dobry humor, żart stanowią ich największą wartość. W ten sposób dzieci uczą się, bawiąc. Zaś dzięki audiobookowi stykają się z żywym słowem w najlepszym wykonaniu.

Grzegorz Kasdepke, Co to znaczy… (część 1 i 2), Biblioteka Akustyczna, Warszawa 2014. Czytają: Hanna Kinder-Kiss, Leszek Filipowicz, Gorzegorz Kasdepke. ISBN: 978-83-7878-179-0. Czas nagrania: 5 godz. 46 min. Nośnik: 2 CD mp3

Co to znaczy książkaWielbicieli książek papierowych zachęcam do sięgnięcia po pięknie wydaną książkę: Grzegorz Kasdepke, Co to znaczy…, czyli ponad 200 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2012. Jest to wydanie jubileuszowe, które zawiera  “Co to znaczy…” i “Powrót Bartusia…”. Książka została wspaniale zilustrowana przez Artura Gulewicza.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!