GÓRA

Co czytają sześciolatki?

AntekJeśli poszukujecie książek dla dzieci, które dopiero uczą się czytać, koniecznie sięgnijcie po “Pierwsze czytanki” wydawnictwa Papilon ze znakiem Centrum Edukacji Dziecięcej. Są one przeznaczone dla tych, którzy ukończyli szósty rok życia. Przekonują odbiorców do siebie przede wszystkim interesującą, pełną ciepła oraz mądrą historią i wywołującą tylko pozytywne emocje szatą graficzną. Podczas czytania odbiorcy wprowadzeni są w dobry nastrój, wiele się uczą i zostają przekonani, że jest wokół nich mnóstwo miłych i sympatycznych ludzi, trzeba tylko uważnie przyglądać się światu.

Edyta Zarębska opowiadając o „Antku i starej jabłonce”, pokazała dzieciom, jak wiele dobrego przynieść może troska o przyrodę, ukochane drzewo lub inną roślinę. Jeśli w uprawę włoży się wiele serca, można uchronić je przed najgorszym niebezpieczeństwem. Mali czytelnicy poznają w tej czytance Antka, dobrego i miłego chłopca, który szybko stanie się wzorem do naśladowania. Zaś z książki „Zosia i fiołkowy kapelusz”, tej samej autorki, dzieci mogą się nauczyć, jak można zyskać pewność siebie i sprawić, że wszystko się w życiu udaje. Dopełnieniem uroczych historii stają się ilustracje wykonane przez Anitę Głowińską oraz Ewę Nawrocką, które spowodowały, że zarówno Antek, jak i Zosia wzbudzają tylko pozytywne emocje i otaczają się kolorowym, atrakcyjnym dla małego odbiorcy światem.

ZosiaPodobnie rzecz ma się z tekstem Ireny Landau – „Jaś i zaczarowany przyjaciel”. Autorka nawiązała do dziecięcych zabaw i wyobraźni, jaką mają mali odbiorcy książki. Każdy z nich ma przecież zaczarowanego przyjaciela, którego nie widzą inni i który towarzyszy im w najważniejszych chwilach życia. Dzieci też ożywiają swoje zabawki podczas wykonywania najróżniejszych czynności. Jaś, tytułowy bohater opowieści, również posiadał takiego przyjaciela. Doświadczenia chłopca pokazują, czym jest prawdziwa przyjaźń, rodzina i jak ciężko się żyje, kiedy jest się wyśmiewanym i przezywanym. Do sięgnięcia po tekst zachęcają kolorowe, dominujące w książce ilustracje Elżbiety Kidackiej, która zadbała również o ciepły, pozytywny nastrój panujący w przedstawianej historii.

Irena Landau napisała również czytankę „Zuzia i piesek w kratkę”. Jest to zabawna historia o dziewczynce, która marzyła o tym, by jej piesek stał się nadzwyczajny. Najlepiej zaś by był on w kratkę. Czasem – na chwilkę – spełniają się i tak nierealne marzenia. A jeszcze więcej dziwów można spotkać we śnie. Katarzyna Bajerowicz pięknie zilustrowała tę opowieść, przyczyniając się do tego, że dzieci będą czytać ją z przyjemnością.

jasWalorem Pierwszych czytanek są interesujące dla małych odbiorców historie, przemycające w tle ważne wartości i uczące pozytywnych zachowań. Podkreśla się w nich duże znaczenie przyjaźni, miłości i rodziny. Doskonałym dopełnieniem czytanych opowieści stają się dominujące w nich ilustracje, odpowiadające wrażliwości małych czytelników. Nie można zapomnieć o tym, że teksty te składają się z prostych zdań i dużych liter, co ułatwia czytanie. Dzięki serii “Pierwsze czytanki” Centrum Edukacji Dziecięcej ćwiczenie umiejętności czytania staje się wesołą i pouczającą zabawą, zaś literatura nie kojarzy się z nudą i przykrym obowiązkiem.

Edyta Zarębska, Pierwsze czytanki. Antek i stara jabłonka, Papilon, Poznań 2014. Ilustracje: Anita Głowińska. ISBN: 978-83-245-9669-0. 32 strony. Grupa Wydawnicza Publicat S.A. Centrum Edukacji Dziecięcej.


Edyta Zarębska, Pierwsze czytanki. Zosia i fiołkowy kapeluszPapilon, Poznań 2014. Ilustracje: Ewa Nawrocka. ISBN: 978-83-245-9668-3. 32 strony. Grupa Wydawnicza Publicat S.A. Centrum Edukacji Dziecięcej.

zuziaIrena Landau, Pierwsze czytanki. Jaś i zaczarowany przyjacielPapilon, Poznań 2014. Ilustracje: Elżbieta Kidacka. ISBN: 978-83-245-9670-6. 32 strony. Grupa Wydawnicza Publicat S.A. Centrum Edukacji Dziecięcej.

Irena Landau, Pierwsze czytanki. Zuzia i piesek w kratkęPapilon, Poznań 2014. Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz. ISBN: 978-83-245-9667-6. 32 strony. Grupa Wydawnicza Publicat S.A. Centrum Edukacji Dziecięcej.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!