GÓRA

Cicha woja, bo najwięcej dzieje się we wnętrzu człowieka

Tajemnice-zamkuAnglia i Francja są przestrzeniami życia Lucindy Riley, ale też głównych bohaterów jej wzruszającej powieści obyczajowej – „Tajemnice zamku”. Trzydziestoletnia Emilie Martinières, przedstawicielka szanowanego, francuskiego rodu, po śmierci obojga rodziców, musiała uporać się z problemami ogromnego spadku, jaki otrzymała. Choć nigdy nie brała udziału w publicznym życiu rodziny, musiała przerwać spokojne życie i podjąć wiele istotnych decyzji. Szybko okazało się, że nie rozwiąże dotykających jej przeciwności, bez rozwikłania zagadek z przeszłości jej przodków.

Jak wskazuje na to Lucinda Riley, „Tajemnice zamku” są powieścią, w której fikcyjna akcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Pierwszoplanową postacią jest wspominana już Emilie, która po śmierci rodziców, odziedziczyła ogromny majątek i znaczne długi. Kobieta odrzucana przez matkę, skończyła weterynarię i wiodła spokojne życie. Nie chciała brać udziału w wystawnej egzystencji rodu Martinières. W spadku otrzymała między innymi zamek znajdujący się na południu Francji. Stąd pochodzą najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, które spędzała w tym miejscu z ojcem i zarządcami pobliskiej winiarni. Emilie postanowiła więc zachować posiadłość. Kiedy podejmowała tę decyzję, nie wiedziała jeszcze, jak tragiczna historia jest z zamkiem związana.

Wydarzenia dzieją się w książce na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza to lata dziewięćdziesiąte XX wieku i zdarzenia związane z zarządzaniem przez Emilie rodowym spadkiem. Druga to czasy wojny i historia Constance oraz ojca głównej bohaterki – Éduarda Martinièresa. Opowieść o przeszłości jest dużo bardziej interesująca i poruszająca. W całości jednak „Tajemnice zamku” są wzruszającą powieścią, dotykającą wielu problemów rodzinnych. Wymienić można choćby cierpienie dziecka z powodu odrzucenia przez matkę czy kontrowersyjne działania ludzi w czasie drugiej wojny światowej. Czasem to, co wyglądało na zdradę, było bowiem największym bohaterstwem i poświęceniem. Constance mówiła o cichej wojnie, o cierpieniu kobiety zgwałconej, która nie epatuje swoim bólem.

„Tajemnice zamku” są więc opowieścią o ludzkiej krzywdzie, która dopiero po wielu latach mogła zostać wynagrodzona. Jest to historia o bohaterstwie i traumatycznych doświadczeniach wojny, ale też powieść o miłości, która rodzi się na zgliszczach przeszłości. Lucinda Riley dokonała głębokiej analizy psychologicznej bohaterów, by pokazać, jak wielki wpływ na nasze życie mogą mieć wybory naszych przodków.

Lucinda Riley, Tajemnice zamku, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c., Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: The Light Behind The Window. Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska. ISBN: 978-83-7885-462-3. 512 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz