GÓRA

Chotomska i Butenko – mistrzowie z poczuciem humoru!

Dzień BobryW jednym z wywiadów Wanda Chotomska zapytana o to, dlaczego pisze dla dzieci, odpowiedziała, że to zbieg okoliczności. Pracowała w „Świecie Młodych” i wówczas zaproponowano jej, by tworzyła dla najmłodszych*. Tak już zostało… Dziś Wanda Chotomska jest autorytetem wśród autorów polskiej literatury dziecięcej i pisarką znaną kolejnym pokoleniom czytelników. Podobnie Bohdan Butenko. Od kilkudziesięciu lat zachwyca i bawi dzieci charakterystycznymi dla siebie ilustracjami. Z dziełami tych artystów powinno się zapoznawać dzieci od najmłodszych lat ich życia. Musicie zatem sięgnąć po mistrzowski zbiór wierszy i wierszyków Wandy Chotomskiej, „Bobry mówią dzień bobry!”, ze znakomitymi ilustracjami Bohdana Butenki.

To nie jest pierwsze książkowe spotkanie Wandy Chotomskiej i Bohdana Butenki. Współpracowali ze sobą wielokrotnie. Sądzę również, że poczucie humoru pisarki doskonale pasuje do tego, jakie odnaleźć można w ilustracjach artysty. A bobry już zawsze będą mi się kojarzyć z Bohdanem Butenką i wierszykiem Wandy Chotomskiej, „Bobry mówią dzień bobry!”. Zwierzęta przekonują mnie do siebie radością rysującą się na ich pyszczkach. Nie ma lepszego sposobu na dotarcie do młodego odbiorcy i zachwycenie go tekstem literackim, jak poczucie humoru. To jest największa wartość tego tomiku. Jest pełen dobrej literatury, która bawi do łez, niosąc ze sobą przy tym istotną dla odbiorców mądrość, przekazaną w zgrabnie sformułowanej puencie.

„Bobry mówią dzień bobry!” to zbiór „bajek gdybajek”. Wanda Chotomska znalazła 20 rymów do słowa „gdyby” i wokół tych rymów utworzyła wiersze. Nie napiszę, że są to utwory przeznaczone tylko dla dzieci, bo gdzieś pomiędzy wersami zawsze ukryte są i znaczenia, które zostaną rozpoznane przez dorosłych. Sprawia to, że tom ten jeszcze silniej łączy pokolenia. Międzypokoleniowi są pisarka i ilustrator. Wiersze niosą ze sobą znaczenia, które sprawiają, że mogą być one kierowane zarówno do małych, jak i dużych czytelników. Dlatego też przydadzą się przede wszystkim do wspólnej lektury z dzieckiem. Nie trzeba z pewnością przypominać, jak silne więzi tworzą się między dorosłymi i dziecięcymi odbiorcami podczas głośnego, wspólnego czytania.

Kiedy na okładce pojawiają się nazwiska Chotomska i Butenko, można mieć pewność, że weźmie się do ręki książkę nie tylko mądrą i zabawną, bo także pięknie wydaną. „Bobry mówią dzień bobry!” to pozycja międzypokoleniowa. To również doskonały sposób na poprawienie nastroju. Wystarczy spojrzeć na tę książkę, by się przekonać, że poczucie humoru to atuty jej twórców.

* D. Subbotko, Wanda Chotomska. Nie wiem, czego dzieci chcą od książek. Nigdy nie zadawałam im tak kłopotliwych pytań, “Książki. Magazyn do Czytania” 2014, nr 2(13), s. 79.

Wanda Chotomska, Bobry mówią dzień bobry!, Znak emotikon, Kraków 2014. Ilustracje: Bohdan Butenko. ISBN: 978-83-240-2912-9. 224 strony.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz