GÓRA

Chcesz wyglądać szykownie? Nikogo nie naśladuj. Znajdź swój styl!

Thomas-i-Veysset_Francuskii-szykZazdrościmy Francuzkom stylu. Przeglądamy modowe pisma, by znaleźć podpowiedź, jak osiągnąć taki wygląd, jaki one posiadają. Dążymy do ideału i nam się to nie udaje. Gdzie tkwi sekret elegancji Francuzek? Isabelle Thomas i Frédérigue Veysset, autorki świetnej książki „Francuski szyk! Zostań własną stylistką”, dowodzą, że moda nie ma tu nic do rzeczy. Żeby osiągnąć francuski szyk, trzeba znaleźć swój własny styl, który będzie mieszanką ubrań i dodatków od projektantów, tego, co proponują sieciówki i własnego pomysłu. Kto podąża za modą, już przez to staje się niemodny. Francuski szyk to bycie sobą!

Autorki książki pokazały czytelniczkom, czym jest francuski szyk. Przeprowadziły szereg wywiadów z projektantami, stylistami, ludźmi znanymi ze świata mody. Wszyscy oni uznali, że coś takiego, jak francuski styl istnieje i jest on niepowtarzalny oraz tak różny od stylu na przykład Amerykanek czy Włoszek. Chodzi przede wszystkim o to, by stworzyć własny styl, nie ulegając przy tym modom czy stereotypom. Isabelle Thomas i Frédérigue Veysset pokazują więc, jak odnaleźć własny styl. Odpowiadają na pytanie, czy należy podążać za modą i stereotypami? Uzmysławiają jakie elementy garderoby są ponadczasowe i na wiele lat mogą stać się przyjaciółmi kobiety. Uczą, jak manipulować detalami, by dodać sobie charakteru, jak uszlachetniać tanią garderobę z sieciówek, jak nosić dżinsy i dobierać torebki. Pokazują jak wielkie znaczenie ma mała czarna, co można podkraść z cudzej szafy i czego poszukiwać w second-handzie. Omawiają wizerunkowe gafy i uzmysławiają co wolno, a czego nie wolno. Zakończenie książki stanowi subiektywna lista paryskich adresów, które można odwiedzić w poszukiwaniu stylowych ubrań i dodatków. Po takiej dawce porad, zmienia się nasze spojrzenie na modę, można nabrać pewności siebie i odnaleźć własny, niepowtarzalny styl.

„Francuski szyk!” jest książką niezwykłą. Nie tylko pokazuje się w niej krok po kroku, czym charakteryzuje się styl Francuzek i jak można go zachować w świecie, gdzie liczy się powtarzalność i bylejakość, do czego przyzwyczaiły nas sieciówki. W książce autorki uzmysławiają, jak budować własny styl, który przy tym doskonale oddawałby naszą niepowtarzalność i osobowość. One otwierają oczy na modę i sposób ubierania się. Po przeczytaniu tej książki, dowiecie się, jak ważne jest to, co na sobie nosicie. I nie chodzi o to, by ubierać się tylko w markowe ubrania. Chodzi o to, by stworzyć niepowtarzalny styl, pokazujący, jakimi ludźmi jesteśmy. Dobrze i stylowo można ubrać się nawet za niewielkie pieniądze, bazując na propozycjach sieciówek i na tym, co można wyszperać w second-handzie.

Ja i Francuski szykRady Isabelle Thomas i Frédérigue Veysset są bardzo pomocne. Nie może być inaczej. Isabelle Thomas jest doświadczoną stylistką oraz dziennikarką pism kobiecych. Prowadzi do tego bardzo popularny blog Mode Personnel (le). Frédérigue Veysset z kolei jest fotografką, zakochaną w stylu i modzie Paryża. Ona również prowadzi blog – Fredisglog. Trzeba przyznać, że doskonałe zdjęcia przepełniają książkę, nadając jej – także dzięki pięknemu wydaniu – niepowtarzalny styl. Urok „Francuskiego szyku!” został dookreślony rysunkami Clémenta Dezelusa.

Zazdrościcie Francuzkom ich stylu? Koniecznie musicie sięgnąć po „Francuski szyk! Zostań własną stylistką”. Isabelle Thomas i Frédérigue Veysset przekonują, że by osiągnąć taki styl, nie trzeba nikogo naśladować. Trzeba odnaleźć swoje mocne strony i zacząć je eksponować za pomocą stroju. Francuski styl, to styl bycia sobą!

Isabelle Thomas, Frédérique Veysset, Francuski szyk! Zostań własną stylistką, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014. Tytuł oryginalny: You’re so French! Cultivez votre style. Redakcja: Caroline Levesque. Przekład: Małgorzata Kozłowska. ISBN: 978-83-08-05388-1. 192 strony.

Zdjęcia zostały zrobione w Restauracji Piknik, jednej z najbardziej stylowych restauracji w Grodzisku Mazowieckim i w Parku Skarbków, także w Grodzisku Mazowieckim. Pięknie tam jest, prawda?

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!