GÓRA

Chcesz nauczyć się radzić sobie ze stresem? Weź udział w warsztatach Zrelaksowana Mama!

Zrelaksowana mamaW czasach współczesnych pojęcie stresu jest bardzo modne i używane chyba we wszystkich możliwych sytuacjach. Ludzie przyznają, że brakuje im czasu, że mają zapełniony po brzegi terminarz, że są przeciążeni pracą, a więc wciąż są zestresowani. W taki sposób najdrobniejsze nawet nieporozumienia są łączone ze stresem, co sprawia, że zaczynamy zapominać o destrukcyjnych konsekwencjach prawdziwego stresu na nasze sfery psychiczną i fizyczną. Aby nie dopuścić do pojawiania się długotrwałego stresu, ważne okazuje się posiadanie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Pomocne będą więc warsztaty „Zrelaksowana Mama”.

Wedle Światowej Organizacji Zdrowia stres uznany został za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych w XXI wieku. Każdy z nas zna z pewnością takie sytuacje, kiedy czuje się silnie obciążony. Wówczas reagujemy nadmiernym pobudzeniem. Zachowujemy się niespokojnie oraz nerwowo. Następnie denerwujemy się, odczuwamy wściekłość, czujemy się bezsilni oraz przygnębieni. Zwykle jesteśmy w stanie poradzić sobie z takimi sytuacjami. Wspominane tutaj obciążenia prawdziwym problemem stają się dopiero wtedy, gdy presja czasu, a także przeciążenie są przyczyną stresu długotrwałego. Jeśli pojawia się on w naszym życiu, w sposób negatywny będzie wpływał na samopoczucie. W znacznym stopniu ograniczona zostanie nasza sprawność umysłowa. Długotrwały stres jest też poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka*.

Dziś bardzo trudno jest się nam uwolnić od stresu. Odczuwają go szczególnie mamy zapracowane, ciągle obwiniające się o problemy z dziećmi, niezrealizowane plany, złe samopoczucie najbliższych i napiętą atmosferę w domu. Okazuje się jednak, że wielu sytuacji stresowych można byłoby uniknąć, gdyby kobiety uświadomiły sobie, jakie błędy popełniają i jakie są najlepsze metody na radzenie sobie z trudnościami wychowawczymi. Takie sytuacje nie pojawiałyby się również, gdyby mamy zaakceptowały siebie oraz poznały wartość własną i swoich rodzin. Pomagają w tym warsztaty „Zrelaksowana Mama”.

CertyfikatNajwiększym atutem tych warsztatów jest to, że są one internetowe. Nie musiałam więc zmieniać własnych planów, wychodząc na spotkania, które odbywałyby się gdzieś poza domem w określonych godzinach. Choć może kontakt z żywymi ludźmi byłby pomocny. Cały kurs podzielony jest na działy – Przekonania, Uważność, Emocje, Dbanie o siebie, Naturalny potencjał, Wymagania i Szczęście rodzinne. W ramach każdego modułu odbywają się wykłady pełne najróżniejszych wizualizacji – animowanych scenek, schematów, obrazków. Wszystkie informacje przekazywane są w bardzo przystępny sposób. Nie spotkacie tu nudnej tyrady. Teksty podzielone są na małe fragmenty. Wszystkie potrzebne informacje są zbierane w punkty. Wiele z nich można zachować, ponieważ możliwe jest ich pobranie. Poszczególne partie materiału są podsumowywane za pomocą ćwiczeń. Udzielane przez siebie odpowiedzi można wielokrotnie porównać z poprawnymi, zgodnymi z przekazywaną wiedzą. W ten sposób możliwe jest samodzielne sprawdzenie swoich wiedzy i umiejętności. Mnie najbardziej podobały się ćwiczenia relaksacyjne, w których pokazano, jak radzić sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Ćwiczenia są zadawane do przeprowadzania w domu, aby w ten sposób na co dzień, już po zakończeniu warsztatów, można je było wykorzystać. Wykłady i zadania można odtwarzać ponownie, jeśli uzna się, że nie wszystko zostało przez nas dobrze zrozumiane. Nie ma więc możliwości, by cokolwiek nam umknęło.

Dla wielu z was warsztaty będą też silnym przeżyciem. Podczas ich trwania trzeba przeanalizować metody wychowawcze własnych rodziców. Trzeba opisywać sytuacje z przeszłości, które niekiedy są bardzo trudne. Jednak konieczne staje się zmierzenie z tymi wspomnieniami, by móc dokonać zmiany we własnych zachowaniach. Błędy wychowawcze są bowiem najczęściej powielane. Wielokrotnie nieświadomie zachowujemy się tak, jak nasi rodzice, krzywdząc własną rodzinę. Nie można również liczyć na to, że dzięki warsztatom zupełnie odmieni się wasze życie. Największy trud, trud zmiany własnego postępowania, podejmiecie po zakończeniu kursu. On tylko pokaże wam, jak trzeba postępować z dzieckiem, by minimalizować ilość sytuacji stresowych, a jeśli się pojawią, by sprawnie sobie z nimi radzić.

szczesliwiO wartości warsztatów świadczy niewątpliwie fakt, że zostały one opracowane przez doświadczoną psycholog Krystynę Łukawską. Przez wiele lat pracowała z dziećmi i rodzicami w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest ona autorką książki „Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci”.

„Zrelaksowana Mama” to warsztaty doskonale spełniające potrzeby współczesnych mam. Ich internetowa forma pozwala na uczestniczenie w nich zawsze wtedy, kiedy ma się wolną chwilę. Dzięki kursowi kobiety odnajdą swoją wartość i wartość własnej rodziny. Co zaś najważniejsze, będą potrafiły minimalizować ilość sytuacji trudnych, pojawiających się w domu. Nauczą się także radzić sobie ze stresem, co pozwoli na zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego całej rodziny.

Weź udział w warsztatach www.zrelaksowanamama.pl

*Zob.: S. M. Litzke, H. Schuh, Stres, mobbing i wypalenie zawodowe, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007, s. 7-9.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!