GÓRA

Ma być czysto i Łopianowe pole w Radiu Bogoria!

Dziś w Radiu Bogoria opowiadam o książce Anny Cieplak Ma być czysto oraz o Książce Roku 2017 – Polskiej Sekcji IBBY – Łopianowym polu Katarzyny Ryrych.

Co Nowego w Bibliotece

wtorek, godz. 15.30

Radio Bogoria

Anna Cieplak, Ma być czysto, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-65853-33-2. 232 strony.

Najlepszy literacki debiut roku! Bez ściemniania i lukru o wchodzeniu w dorosłość we współczesnej Polsce.

O dziewczynach, o których mówi się źle i brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zdecydować złośliwa plotka.

 

Katarzyna Ryrych, Łopianowe pole, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk 2017. Ilustracje: Grażyna Rigall. ISBN: 978-83-7420-838-3. 128 stron.

Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY.

Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot?

***

Na kolejną audycję zapraszam już 2 stycznia. Opowiem w niej więcej o Latach powyżej zera Anny Cieplak i o Emi i Tajnym Klubie Superdziewczyn. Psy czy koty? Komiks i opowiadania Agnieszki Mielech. Po raz kolejny opowiadać będę o książce Anny Cieplak, ponieważ chciałabym zachęcić Was do czytania książek nominowanych do Paszportów Polityki. Wkrótce więc będzie więcej o pozostałych nominacjach.

Zachęcam do słuchania Radia Bogoria!

Anna Cieplak, Lata powyżej zera, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017. ISBN: 978-83-240-4675-1. 272 strony.

Powieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku.

W dziwnej krainie zwanej Polską, na pograniczu Zagłębia i Śląska, w mieście Będziniu, w czasach Gadu-Gadu i Paktofoniki żyje pewna dziewczyna i wiedzie tak samo zajebiste / jprdl życie jak wszyscy, którzy wtedy w nie wchodzili.

Agnieszka Mielech, Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Psy czy koty? Komiks i opowiadania, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2017.

Tajny Klub Superdziewczyn wraca nad morze. Na ekipę czekają same atrakcje – plaża, woda i mnóstwo swobody! Gwoździem programu są jednak urodziny Emi i wielka niespodzianka, którą szykują jej najbliżsi – urodzinowa impreza!

Ale Emi ma tylko jedno życzenie: od dawna marzy o własnym psie!

Niestety musi się zadowolić wielką maskotką! Do tego w Tajnym Klubie wybucha spór pomiędzy zwolennikami psów i miłośnikami kotów, kto jest górą.

W trakcie wycieczki rowerowej przyjaciele spotykają zabłąkane zwierzątko – to pies ulubionej przez Emi rasy cavalier king charles spaniel. Dziewczynka uważa, że to znak od losu i zajmuje się zgubą
najlepiej jak potrafi. Niestety, psiak jest smutny i osowiały.

Wkrótce Tajny Klub rozpoczyna nową misję i piesek szczęśliwie wraca do swoich właścicieli.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz