GÓRA

Bigos czasu

Czas i historia są jak bigos w kociołku, który bulgocze i do którego raz po raz wpadają różne składniki. Tak twierdzą Bielscy. Ojciec jest muzealnikiem, a mama ochroniarzem na lotnisku. Kiedy więc w ich mieszkaniu zaczynają pojawiać się postacie z przeszłości, dwunastolatek, Stanisław Bielski, może mieć pewność, że jego rodzice doskonale sobie z nimi poradzą. Puk, puk! Zastałem króla? Marcina Przewoźniaka to relacja z żywej lekcji historii, nie tylko dla wielbicieli dziejów naszego kraju.

Marcin Przewoźniak wie, jak zachęcić młodych czytelników do poznawania historii Polski. Napisał książkę, która bawi i uczy, ale przede wszystkim intryguje ciekawą opowieścią. Rodzina Bielskich nie jest bowiem zwyczajną rodziną. Ich mieszkanie wygląda jak muzeum, bo ojciec, Leszek Bielski, jest zbieraczem staroci. Nie dziwi zatem fakt, że pewnego dnia pojawiają się w ich domu tajemnicze drzwi, za którymi kryje się tunel czasowy. Przez spiżarnię przechodzą znane nam ze szkolnych podręczników postacie historyczne, żeby stać się pretekstem do rozmów o przeszłości. Taką żywą lekcję historii zapamięta każdy młody czytelnik.

Puk, puk! Zastałem króla? jest hasłem, które zapowiada nowych bohaterów z przeszłości. Można pośród nich wymienić rycerza Wilibalda von Ohlau, kanclerza Lwa Sapiehę, żołnierza na służbie u Napoleona Bonapartego i wielu innych. Wszyscy są świadkami historii, którą poznaje najmłodszy z bohaterów książki, Stanisław Bielski. Jestem pewna, że każdy młody czytelnik chciałby przeżyć taką przygodę. Choć nie zawsze wizyty przybyszy z przeszłości są bezpieczne dla ludzi żyjących we współczesności.

Marcin Przewoźniak zadbał także o to, by tę powieść dobrze się czytało. Zabawne ilustracje Nikoli Kucharskiej, graficzne podsumowania rozdziałów, komiksowe fragmenty i dużo dobrego humoru motywują do czytania i pozwalają łatwo zapamiętać daty, nazwiska oraz zdarzenia z przeszłości. Puk, puk! Zastałem króla? uczy i bawi. Dzięki tej książce zrozumiecie, jak ważne są nawet najdrobniejsze wydarzenia. Bo historia jest jak bigos. Co do niego wrzucisz, to później będziesz jeść. A my chcemy już przeczytać drugi tom tej opowieści.

Szczegółowe informacje

Autor:Marcin Przewoźniak
Tytuł:Puk, puk! Zastałem króla?
Wydawnictwo:Zielona Sowa
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Nikola Kucharska
ISBN:978-83-8154-194-7
Strony:184
Seria:Puk, puk!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz