GÓRA

Big Book Cafe – przestrzeń literatury i premiera Między walizkami

Książki. Spotkania z pisarzami. Pyszne ciastka, lemoniada i kawa. Big Book Cafe kusi jednak przede wszystkim niepowtarzalnym nastrojem miejsca, w którym literatura jest ważna. Odwiedziłam je po raz pierwszy podczas premiery zbioru felietonów Między walizkami Pauliny Wilk.

Spotkanie prowadzili Paulina Wilk i Roman Bielecki OP Dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika W drodze. Między walizkami jest zbiorem felietonów, które były publikowane w miesięczniku w latach 2014-2017. Teksty Pauliny Wilk przyciągają wnikliwością opisywania codzienności, stawianiem trafnych diagnoz i dużą dozą wrażliwości w podchodzeniu do spraw najtrudniejszych. Publicystka pisze o podróżach, religii, swoich najbliższych i najważniejszych problemach współczesnego świata. Zachęcam do czytania książki oraz kolejnych felietonów Pauliny Wilk w miesięczniku W drodze.

Do sukcesu tego spotkania przyczynił się też niepowtarzalny nastrój Big Book Cafe. Mało jest miejsc, w których liczą się przede wszystkim literatura i ludzie literaturę kochający. Dlatego też Big Book Cafe przyciąga. Zachęcam do jego odwiedzania.

***

Między walizkami znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Paulina Wilk w felietonach skupia się na drobnych opiłkach. Bohaterami jej tekstów są niepozorne chwile, bezimienni ludzie dostrzeżeni na ulicy w Warszawie, Limie czy Bombaju, migawkowe wspomnienia z dzieciństwa, pojedyncze słowa, które nagle robią furorę, spacery z psem przez brzydkie podwórka, wieczory wypełnione wołaniem muezinów oraz poranki na gwarnych lotniskach. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.

Autorka pisze o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, lęku przed wojną. Ale także o pierwszej podróży nad Bałtyk, bezpowrotnie zmienionej wsi, pojedynczych chwilach zapamiętanych z dalekich miejsc, poszukiwaniu szczęścia na krańcach świata, samotności, późno odkrytym podobieństwie do własnej mamy czy o duchowości, a raczej – o jej braku.

Felietony opublikowane w tomie Między walizkami ukazywały się w miesięczniku W drodze w latach 2014–2017.

Paulina Wilk, Między walizkami, W drodze, Poznań 2017. ISBN: 978-83-7906-146-4. 176 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz