GÓRA

Bez mamy

Są książki, które trzeba przeczytać. Do takich należą Wszystkie dżinsy M. Teresy Moniki Rudzkiej. Ta powieść młodzieżowa pomaga w godzeniu się ze stratą bliskiej osoby i pozwala zrozumieć zachowania młodych ludzi, którzy przechodzą sytuacje kryzysowe.

Nie jest łatwo czytać książki, w których umiera matka nastolatki. Tytułowe dżinsy są symbolem silnej więzi, jaka łączyła i nadal łączy bohaterki. Mama Kateńka była piękną, uśmiechniętą i energiczną kobietą. Uwielbiała wyjazdy i zakupy. A swojej córce, Michalinie, najchętniej kupowała spodnie. Kiedy kobieta zachorowała na raka, niewiele się zmieniło, bo nie pozwoliła, by ktokolwiek martwił się jej stanem. Nawet w momencie, kiedy odmówiła leczenia i wszyscy wiedzieli już, czego mogą oczekiwać od przyszłości. Ale udawanie, że czegoś nie ma, nie sprawi, że to zniknie.

Wszystkie dżinsy M. są ważną powieścią o umieraniu, uczą empatii, pokazują, co należy robić, kiedy ktoś straci bliską osobę oraz jakie mogą być konsekwencje pojawienia się w życiu rodziny kryzysowych sytuacji. Ale to też piękna opowieść o radości z życia, motywacja do cieszenia się każdą, daną nam chwilą. Mama Kateńka uzmysławia nam, że można mieć satysfakcjonujące krótkie życie, trzeba tylko nauczyć się korzystać z tego, co ono daje. 

Teresa Monika Rudzka pokazuje jednak także, że z chorobą i śmiercią radzić muszą sobie także bliscy, zwłaszcza dzieci. Michalina nie umie poradzić sobie ze stratą. Jest pełna gniewu i zachowuje się irracjonalnie. Dlatego tak ważne jest, żeby Wszystkie dżinsy M. czytali zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice. Ta książka uczy empatii i pozwala zrozumieć, dlaczego wielu młodych ludzi kradnie, niszczy, reaguje agresją i odsuwa się od swoich rówieśników. 

Wszystkie dżinsy M. zostały też w ciekawy sposób zilustrowane przez Adama Ruszkowskiego i studio NEUS. Szata graficzna tej książki podwyższa jeszcze poziom emocji, jaki towarzyszy opowiadanej historii. Będziecie płakać. Ale też, być może, dostrzeżecie, jak ważny jest każdy dzień waszego życia. 

Szczegółowe informacje

Autor:Teresa Monika Rudzka
Tytuł:Wszystkie dżinsy M.
Wydawnictwo:Poławiacze Pereł
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2017
Ilustracje:Adam Ruszkowski
ISBN:978-83-937988-9-6
Strony:96
Seria:Zmutowany Toster

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz