GÓRA

Bez draki nie ma życia!

Kocia Szajka działająca w trybie dyskusyjnym bez ani jednego łotra. Jeśli w powieści detektywistycznej pojawiają się tacy bohaterowie, można mieć pewność, że podczas jej czytania, będziecie się dobrze bawić. Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Agaty Romaniuk z ilustracjami Malwiny Hajduk to nie tylko zagadka do rozwikłania, ale też dużo dobrego humoru.

Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi to pierwszy tom nowej serii Agaty Romaniuk. Wielu małych czytelników zna pisarkę z jej wieczorynkowych opowieści w internacie. Znajdźcie grupę Pani Wieczorynki na Facebooku, żeby zobaczyć, jak przekonującą gawędziarą jest autorka. Tę energię i pomysłowość tworzenia historii odnajdziecie również w Kociej Szajce. Co ciekawe, Agata Romaniuk przyznała, że jej koci bohaterowie mają swoje pierwowzory w rzeczywistym świecie.

W Cieszynie, w sklepie popularnej sieci, ginie duża ilość śledzi. Kto je mógł ukraść, jeśli nie koty z Kociej Szajki? Nie tym razem.  Koty z Cieszyna nie są przestępcami, a nieco rozleniwioną kocią szajką bez ani jednego łotra. Bardzo martwi to kota Komandosa, który dowodzi tą grupą. Ale cóż począć. Uznaje swoją porażkę, mówiąc: My się nadajemy co najwyżej do drzemki w bibliotece. Historia skradzionych śledzi, motywuje Kocią Szajkę do działania. Stają się oni grupą detektywów, którzy rozwiązują zagadkę zniknięcia, żeby też odsunąć oskarżenia od siebie. I z szajki, która była aktualnie w trybie dyskusyjnym, stali się szajką działającą w miarę aktywnie. Ostatecznie doprowadzają do rozwiązania zagadki.

W Kociej Szajce i zagadce zniknięcia śledzi znajdziecie dużo znakomitego humoru. Jest kotka gadająca w gwarze cieszyńskiej, co doprowadza do wielu nieporozumień, ale też mali czytelnicy będą mogli poznać kilka nieznanych dotąd słów. Nastrój czytanej opowieści doskonale oddają ilustracje Malwiny Hajduk. Jest to intrygująca, nieco przewrotna i ładnie wydana książka. Dla wszystkich miłośników kotów, detektywistycznych opowieści, ale nie tylko… bo kluczowym ogniwem w rozwiązaniu zagadki stanie się pies. Dodam jeszcze, że Agata Romaniuk pragnęła uwrażliwić czytelników na los starszych zwierząt. Trzeba o nich pamiętać i im pomagać.

Draka ze skradzionymi śledziami tchnęła nowe życie w tytułową Kocią Szajkę. Ta energia udziela się również czytelnikom. Agata Romaniuk motywuje do poszukiwania rozwiązania zagadki, bawi i uczy empatii do zwierząt. Jeśli więc macie ochotę na przygodę, koniecznie sięgnijcie po Kocią Szajkę. Bo wiadomo, bez draki nie ma życia!

Szczegółowe informacje

Autor:Agata Romaniuk
Tytuł:Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi
Wydawnictwo:Agora dla dzieci
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2021
Ilustracje:Malwina Hajduk
ISBN:978-83-268-3643-5
Strony:128
Seria:Kocia Szajka

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz