GÓRA

Będziesz mieć ochotę na więcej

Stachula_IdealnaW każdej z czytanych przeze mnie książek, poszukuję zawsze jakiś łączników z rzeczywistym życiem. W tym roku urlop spędziłam z przyjaciółmi między innymi w Pradze. Zakochani w tym mieście, postanowiliśmy wrócić do niego kiedyś na dłużej. Idealna Magdy Stachuli okazała się być więc doskonałą lekturą na zakończenie tego lata.

Magda Stachula napisała thriller psychologiczny, który zalicza się do coraz bardziej popularnego w literaturze nurtu domestic noir. Należą do niego powieści pisane przede wszystkim dla kobiet, wydobywające i uwydatniające ich lęki, problemy związane z małżeństwem i życiem w rodzinie, ukazujące najróżniejsze dysfunkcje, których bohaterowie doświadczają w swoim najbliższym otoczeniu. W ten nurt wpisuje się Idealna. Życie głównej bohaterki, Anity, zmienia się, kiedy postanawia zajść w ciążę. Przez dwa lata boryka się ze swoją niepłodnością, przez co zaczyna rozpadać się jej małżeństwo. Szybko dowiaduje się, że jej mąż ją zdradza. Nie spodziewa się, w jak przemyślaną pułapkę została wciągnięta. Okazuje się bowiem, że kobieta w imię miłości, motywowana zemstą, jest zdolną do najbardziej haniebnych czynów.

W Idealnej nie ma seryjnego mordercy, powieść nie przeraża. Intryguje i wzrusza, bo pokazuje, jak bardzo może zmienić się życie kobiety, kiedy brakuje w nim zrozumienia i wsparcia ze strony najbliższych. Kiedy okazuje się, że wszystkie jej problemy są konsekwencją uknutego spisku, zaczynamy się o nią niepokoić, podejrzewając, że może spotkać ją coś znacznie gorszego. Tak czytelnik zostaje przeniesiony do Pragi. Kto raz był w tym mieście, ten wie, że Magda Stachula doskonale oddała jego piękno i panujący w nim nastrój. W Pradze rozgrywają się finałowe wydarzenia powieści. Te ostatnie jej sceny zaskakują, ale też pokazują, że żaden z wątków opowieści nie był przypadkowy. Wszystkie zamykają się w zgrabnie skomponowaną całość.

Magda Stachula potrafi pisać o kobiecych problemach, ich lękach i pragnieniach. To zbliża czytelnika do głównej bohaterki, tworzy więź, która każe się o nią niepokoić. Współczucie i lęk, odczuwane podczas czytania Idealnej, sprawiają, że jak najszybciej chce się poznać jej finał. Niestety. Przeczytałam ją w jeden wieczór, a miałam ochotę na więcej.

Magda Stachula, Idealna, Znak literanova, Kraków 2016. ISBN: 978-83-240-3718-6. 384 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz