GÓRA

Będzie dobrze, czyli życie jest gdzie indziej

To jest książka o mnie. Chociaż Anita, główna bohaterka powieści Lata powyżej zera, jest pięć lat ode mnie młodsza, wychowywałyśmy się w tej samej Polsce. Dorastałyśmy bez smartfonów i tabletów. Ze znajomymi rozmawialiśmy na Gadu-Gadu, słuchaliśmy muzyki z kaset, a filmy nagrywaliśmy na VHS-y. Codziennie chcieliśmy być kimś innym, mieszkać w innej rzeczywistości i codziennie tęskniliśmy za zmianą, która nigdy nie następowała.

Lata powyżej zera jest opowieścią o życiu młodych ludzi w Polsce po roku 2000. Anna Cieplak dobrze wie, z jakimi problemami musiała radzić sobie wówczas młodzież, ponieważ sama urodziła się w roku 1988. Gadu-Gadu, kasety magnetofonowe, VHS-y, zmywak w Szkocji, smutne blokowiska, ubrania z ciucholandów, wciąż zmieniające się upodobania muzyczne to była nasza rzeczywistość. Dzisiaj wchodzący w dorosłość Polacy, żyją inaczej, ale problemy i pragnienia mają te same.

Anita urodziła się w roku 1987. Mieszka w Będziniu, niewielkim miasteczku na pograniczu Zagłębia i Śląska. Pragnie się wyróżniać, wieść zajebiste życie, inne od swoich znajomych. Dlatego też ciągle zmienia piosenki na kasetach i na CD, cięgle się przebiera za kogoś, kim nie jest. Marzy o życiu, które nigdy nie jest jej życiem. Najważniejsze, żeby wyglądać na wyluzowaną i taką, która ma wszystko w dupie. Stara się, żeby coś się zmieniło, żeby przestało być zwyczajnie. To na zewnątrz. A w głębi, jak każdy, Anita pragnie miłości i akceptacji. Dlatego wiąże się z nieodpowiednimi mężczyznami, którzy ją krzywdzą. Dlatego decyduje się na wyjazd do Szkocji, który nie sprawia, że staje się szczęśliwsza. Czasem zapomina, o co walczy i co chce zmienić. Ale wtedy nie wie jeszcze, że życie szykuje jej kolejną niespodziankę.

Kiedy w Polsce skończył się komunizm, wszyscy wierzyli, że coś się zmieni. Że życie będzie łatwiejsze, ładniejsze i szczęśliwsze. Młodzi ludzie dorastający w tej nowej rzeczywistości, mieli nadzieję, że wkrótce staną się kimś, kim zawsze chcieli być. Anita jest uosobieniem tych marzeń, ciągłego dążenia do zmiany, która nigdy nie nadchodzi. Lata powyżej zera nie przynoszą pocieszenia, choć dziewczyna wciąż jest przekonana, że będzie dobrze. Anna Cieplak przywołuje wspomnienia i przekonuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach, trzeba mieć nadzieję na zmianę. Tylko dorastanie zawsze wygląda tak samo, zmieniają się jedynie rekwizyty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Cieplak, Lata powyżej zera, Znak literanova, Kraków 2017. ISBN: 978-83-240-4675-1. 272 strony. Seria Proza PL

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz