GÓRA
Pierwsza Zasada Punka

Bądź sobą, ale pamiętaj o swoim pochodzeniu

Malú, główna bohaterka Pierwszej zasady punka, za wszelką cenę chce być sobą i chce pokazać wszystkim swoją niezależność. A buntowanie się przeciw szkolnemu regulaminowi i zasadom obowiązującym w społeczeństwie, w którym żyje, przynosi tylko kłopoty. I jest coś więcej. Manifestowanie inności, jest sposobem na wyrażenie przeżyć wiążących się z przeprowadzką do innego miasta i brakiem porozumienia z mamą.

Celia C. Pérez, autorka Pierwszej zasady punka, jest bibliotekarką, mieszkającą w Chicago. Jej specjalność to ziny, które są samodzielnie wykonanymi kolażami, pokazującymi, co aktualnie absorbuje ich autora. Ziny są także ważnym elementem powieści i życia jej głównej bohaterki. Dla Malú stanowią formę terapii, sposób na wyrażenie własnych frustracji, leków, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych emocji. To także propozycja dla czytelników książki. Celia C. Pérez uzmysławia im, w jaki sposób mogą pokazać siebie, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.

Malú jest nastolatką, która mieszka z mamą. Jednak to ojciec zdaje się rozumieć ją najlepiej. On pomaga jest przetrwać najtrudniejsze chwile i jak nikt inny, rozumie jej muzyczne fascynacje. Matka, Super-Meksykanka, nieustannie przypomina dziewczynie o jej meksykańskim pochodzeniu. Nie akceptuje rockowego wyglądu córki i chciałaby, by doceniła tradycje przodków oraz stała się prawdziwą señoritą. Wszystko to potęguje bunt dziewczyny, który apogeum osiąga w sytuacji, kiedy stworzony przez nią z przyjaciółmi zespół rockowy, nie może wziąć udziału w szkolnym festynie.

Pierwsza zasada punka jest powieścią o buncie nastolatki, wyrażaniu siebie i poszukiwaniu własnej tożsamości. To też historia, która pokazuje, jak ważny jest dialog międzypokoleniowy. Celia C. Pérez przekonuje, że tylko dzięki akceptacji własnego pochodzenia, można ruszyć do przodu i stworzyć nową jakość, która pozwoli być sobą.

Szczegółowe informacje

Autor:Celia C. Pérez
Tytuł:Pierwsza zasada punka
Tytuł oryginalny:The First Rule of Punk
Wydawnictwo:Zielona Sowa
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Tłumaczenie:Sylwia Chutnik
ISBN:978-83-8154-238-8
Strony:336

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz