GÓRA

Asiunia opowiada o Powstaniu Warszawskim

Mój tato szczęściarzPamiętacie „Asiunię”? W książce z serii „Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci” Joanna Papuzińska opowiedziała młodym czytelnikom o swoich wojennych przygodach. Teraz Asiunia przedstawiła powstańcze losy ojca. Czytając „Mój tato szczęściarz”, dziecko styka się z kolejną dawką wojennej historii Warszawy.

Zawsze, kiedy biorę do ręki książki wydawane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, wiem, że przyjdzie mi obcować z tematami poruszającymi i ważnymi. „Mój tato szczęściarz” to opowieść o ojcu Asiuni, który przebywał w stolicy podczas Powstania Warszawskiego. Do wydarzeń wojennych dzieci i ich ojciec wracają podczas spaceru ulicami Warszawy. Książka staje się zatem wędrówką we wspomnienia, pozwalającą na przyjrzenie się współczesnemu miastu, poprzez pryzmat wydarzeń wojennych. Dlatego też „Mój tato szczęściarz” posiada tak dużą wartość. Staje się nie tylko opowieścią o Powstaniu Warszawskim. Pozycja ta uświadamia młodym czytelnikom, że miasto także może mieć własną historię. Zaś to, co widzimy współcześnie, odbudowane zostało na gruzach dawnej Warszawy i istnieje dzięki waleczności jej mieszkańców. Po przeczytaniu tej książki, spacery ulicami stolicy staną się wyjątkowe.

Mój tato szczęściarz fragmentZnakomity tekst, w którym to, co do dawne, przeplata się z tym, co współczesne, został dopełniony przez ilustracje znanego nam już z „Asiuni” Macieja Szymanowicza, który wraz z Joanną Papuzińską w roku 2011 otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Nagroda ta jest jak najbardziej zasłużona. Wszystkie z książek dziecięcych wydawanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego zasługują na uznanie. Są to jedne z wartościowszych pozycji literatury dla najmłodszych, które pojawiają się na polskim rynku wydawniczym.

Mój tato szczęściarz fragmentJoanna Papuzińska po raz kolejny stała się Asiunią, by opowiedzieć dzieciom, co zmienia się w życiu człowieka, kiedy pojawia się wojna. Mali odbiorcy wraz z pisarką, stającą się ich rówieśnicą, odbywają sentymentalną przechadzkę ulicami stolicy. Podczas jej trwania, zdobywają wiedzę na temat Powstania Warszawskiego i zaczynają rozumieć znaczenie przeszłości w życiu każdego człowieka. To wartościowa lekcja, której się nie zapomina!

Zobacz zapowiedź książki:

Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, Warszawa-Łódź 2013. Ilustracje: Maciej Szymanowicz. ISBN: 978-83-60142-92-9, 978-83-7672-245-0. 48 stron.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz