GÓRA

Artur Andrus dla dziecinnych

Dlaczego „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych”? Bo to nie są bajki tylko dla dzieci. Dorośli również doskonale odnajdą się w humorystycznych opowieściach Artura Andrusa.

Fani twórczości autora, człowieka o wielu talentach, pewnie już tę książkę zakupili. Niektórzy dla siebie, inni dla swoich dzieci. Jedni i drudzy będą się doskonale bawić lub już się ubawili podczas czytania „Bzdurek…” oraz podczas ich słuchania. Do książki dołączona została płyta z bajkami czytanymi przez autora i dobrze nam wszystkim znanego, Piotra Bałtroczyka. My je słuchaliśmy najpierw na płycie, ale musieliśmy z tego pomysłu zrezygnować. Nasza córka śmiała się ciągle i tak głośno, że zagłuszała słowa czytających. Sądzę zatem, iż ów szczery śmiech dziecka, staje się jednym z najbardziej przekonujących argumentów, który zachęca do sięgnięcia po tę książkę.

We wstępie Artur Andrus zastanawia się, czy ktoś, kto jest tak duży, że nie wchodzi do każdej kałuży, potrafi wymyślić jakąś fajną bajkę. Potrafi. Nie tylko fajną, bo również bardzo zabawną i mądrą. Dodać trzeba, że każdy z tekstów zakończony jest niezwykle trafną puentą, która doskonale nadaje się do powtarzania w codziennych rozmowach. Autor zaskoczył czytelników również pod względem językowym. Takich wygibasów słownych, wymyślnych imion i nazwisk, nawiązań do wielu znanych nam tekstów kultury, trudno poszukiwać w innych bajkach dla dzieci. Choć po raz kolejny podkreślam, że nie są one przeznaczone tylko dla małego odbiorcy. Dorośli na każdej stronie książki odnajdą jakieś treści, w których przemycane są humorystyczne diagnozy współczesnego świata.

Jeśli zatem macie ochotę na dużą dawkę Andrusowego dowcipu, koniecznie sięgnijcie po „Bzdurki…”. Wbrew zabawnemu tytułowi są mądre, nie tylko dlatego, że są w stanie małego czytelnika czegoś nauczyć. W dużej dozie dobrego humoru autor zanurzył treści, które co innego znaczą dla dzieci, co innego dla dorosłych. Jednych i drugich są w stanie ubawić do łez!

Posłuchaj fragmentu książki!

Artur Andrus, Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2012. Ilustrował: Zbigniew Dobosz. ISBN: 978-83-265-0451-8. 56 stron. Do książki dołączono płytę z bajkami czytanymi przez autora i Piotra Bałtroczyka.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz