GÓRA

Animacja Se-ma-fora do czytania!

Parauszek i przyjacieleStarsi widzowie z sentymentem wracają do bajek o Uszatku, Colargolu, Pik Poku czy Kocie Filemonie. Wielu chciałoby, by bajki Se-ma-fora mogły być oglądane i przez ich dzieci. Dzięki „Parauszkowi i Przyjaciołom” jest to możliwe. Dziś fani serialu mogą nie tylko sięgać po płytę DVD, ale też czytać o przygodach swoich ulubionych bohaterów w książce „Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu” z zachwycającymi ilustracjami stanowiącymi kadry z filmu animowanego.

W Polsce komunistycznej filmy animowane nie były traktowane poważnie. Zenon Wasilewski, który jest uznawany za wybitnego animatora czasów powojennych, pragnąc ukończyć rozpoczęty przed wojną film, udał się do Łodzi. Założył tam w roku 1947 przedsiębiorstwo produkcyjne oraz dystrybucyjne, znane jako studio filmów lalkowych – Se-ma-for. W roku 1999 studio przeszło w ręce artystów i pasjonatów, co okazało się być trafną decyzją, czego dowiódł sukces „Piotrusia i Wilka”. Jest to film krótkometrażowy, który został nagrodzony Oskarem. Ważnym i dzisiaj priorytetowym projektem Se-ma-fora jest „Parauszek i Przyjaciele”, którego reżyserem jest Krzysztof Brzozowski, jeden z najwybitniejszych animatorów lalkowych w naszym kraju. Dzięki niemu i jego zespołowi możemy podziwiać doskonale wykonane laleczki bohaterów Naszego Lasu, w ukochanym przez wielu małych i dużych widzów serialu telewizyjnym, który – co należy podkreślać – jest kręcony poklatkową techniką animacji lalkowej. Sprawia to, że bajka ta nabiera szczególnego wyrazu. Oglądając ją, dzieci mogą uczestniczyć w niesamowitym spektaklu lalkowym, który przy tym uczy ich najważniejszych wartości i pozytywnych postaw.

„Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu” jest pozycją, po którą sięgać będą wszyscy fani pluszowych bohaterów filmu animowanego. Opowiadania, jakie znalazły się w książce, są skierowane do dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat, ale jestem przekonana, że z ogromną przyjemnością czytać będą je i starsi odbiorcy, głównie zaś dorośli, którzy przypominać będą sobie lalkowych bohaterów ze znanych im sprzed lat animowanych seriali telewizyjnych. Po „Parauszka i przyjaciół. Najlepsze przygody z Naszego Lasu” sięgnąć trzeba już choćby z powodu pięknej szaty graficznej książki, głównie zaś ilustracji, które stanowią kadry z animacji. Odbiorcy przyglądać będą się, jak skrupulatnie wykonane zostały wszystkie laleczki i przestrzeń, w jakiej się znajdują. Tak zrobić je mogli tylko prawdziwi mistrzowie animacji lalkowej. Po książkę tę jednak trzeba sięgać również z powodu treści, jakie ona przekazuje dzieciom. Parauszek i jego przyjaciele uczą małych czytelników współdziałania w grupie, dobroci i pracowitości. Pokazują czym są – przyjaźń, miłość, prawda i wytrwałość w dążeniu do celu, zgodnie ze stwierdzeniem: „Kiedy marzysz, wszystkie chwile są tęczowe, jak motyle”*. Każde opowiadanie jest poprzedzone rymowanym wprowadzeniem, w którym zawarta jest ważna myśl lub mowa jest o wartości, jaka powinna być przez dzieci wybierana. Bohaterowie Naszego Lasu – Parauszek, Usia, łoś Łopatek, lis Fredek, wilk Waldek, sroka Madzia, miś Benek, bóbr Klepek, wiewiórka Kitka, sowa Uhu i wielu innych, nieustannie biorą udział w intrygujących przygodach, które sprawiają, że mali odbiorcy podczas czytania doskonale się bawią.

„Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu” jest wspaniałą opowieścią o sympatycznych mieszkańcach Naszego Lasu. Nawet wilk Waldek i lis Fredek nie są jednoznacznie negatywnymi bohaterami. Wszystkie postacie mają dobre serca, wady i zalety tak, iż dzieci uczą się, by w każdym człowieku poszukiwać dobra. Dzięki tej książce zarówno mali, jak i dorośli odbiorcy będą mogli również długo zachwycać się piękną animacją Se-ma-fora, przekazując dowód jej dużej wartości kolejnym pokoleniom.

Zachęcam do odwiedzania strony Parauszek i Przyjaciele i fanpage’a: Parauszek i Przyjaciele

Animację można oglądać na MiniMini+

Zdjęcie sroki Madzi, mojej imienniczki, pochodzi ze strony www.parauszek.com.

Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu, Papilon, Poznań 2014. Grupa Wydawnicza Publicat. Autor opowiadań: Julia Śniarowska. ISBN: 978-83-271-0065-8. 160 stron.

Pomysł serialu: Wojciech Próchniewicz, Zbigniew Żmudzki. Scenariusz: Wojciech Próchniewicz, Antoni Bańkowski, Julia Śniarowska, Krzysztof Brzozowski. Reżyseria: Krzysztof Brzozowski (odc. 2 – 13), Jacek Łechtański (odc. 1). Produkcja: Se-ma-for Produkcja Filmowa, Imagina Studio, Fundacja Filmowa Se-ma-for, Se-ma-for Switzerland, Narodowy Instytut Audiowizualny.

Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego LasuPapilon, Poznań 2014, s. 1.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!