GÓRA

Akcja „Czytam sobie”!

Czytam sobieWielu z was zastanawia się z pewnością, czy kolejna z akcji promujących czytelnictwo, cokolwiek zmieni w naszym społeczeństwie. Sądzę, że jeśli przekona choć jedno dziecko do czytania książek, można mówić o tym, że odniosła sukces. Akcja „Czytam sobie” ma motywować do samodzielnego czytania. Stawia ona zatem bardzo istotne zadania przed rodzicami. Niewiele jest bowiem takich dzieci, które sięgają po lekturę, jeśli nie widzą czytających dorosłych. Poprzez naśladownictwo uczą się obcowania z książką. Dzięki temu wyruszą w dorosłe życie z przekonaniem, że książka jest ważnym i nieodzownym elementem istnienia każdego człowieka.

Jak wskazują na to przeprowadzane badania, poziom czytelnictwa wśród Polaków spada. Opierając się na raporcie „Społeczny zasięg książki w Polsce w 2012 r.”, który sporządzony został przez Bibliotekę Narodową, można zauważyć, że aż 60,8% spośród respondentów nie przeczytało żadnej książki. Dane te są zatrważające, jeśli weźmie się po uwagę fakt, że pojęcie książki rozumiane było bardzo szeroko. Zaliczono do niego: „albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki, a także książki w formie elektronicznej”. Ponadto na podstawie tych samych badań udowadnia się, że złe wzorce czytelnicze są przekazywane dzieciom przez starsze pokolenia.

Plakat Czytam SobieWyników tu przedstawionych nie można bagatelizować. Książka ma bowiem duży wpływ na życie każdego człowieka. Oddziałuje pozytywnie na wszystkie sfery rozwoju dzieci. Wyobraźcie sobie dziecko przebywające w swoim pokoju i czytające książkę. Jego wyobraźnia w połączeniu z literackimi obrazami tworzy przestrzenie, które wykraczają poza ramy czterech ścian pomieszczenia. Jakaż to frajda i radość móc przeżywać przygody wraz z książkowymi postaciami, móc zwiedzać światy, których nie zwiedzi się w realnym życiu. W taki sposób mały czytelnik doświadcza nowych emocji, rozwija się jego inteligencja i kreatywność. Dzieci dużo czytające, nabywają umiejętności komunikowania się i koncentrowania. Poza tym, poprzez świetną zabawę, literatura staje się rozrywką, która pozwala na jakże bogaty we wrażenia odpoczynek. Uświadamia nam to także akcja „Czytam sobie”.

ORGANIZATORZY O AKCJI!

Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im, ile radości dają książki!

Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie.

Akcja „Czytam sobie” rozpoczyna się 29 października 2013 roku.

Wraz z rozpoczęciem Akcji „Czytam sobie” pojawia się doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić aktualne statystyki w Polsce, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Książki wzbogacają świat, poszerzają horyzonty i są wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zarówno samemu, jak z rodzeństwem czy rodzicami.

W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą. W zabawnych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką rolę spełnia w rozwoju i życiu dzieci. Z wywiadów dowiemy się, w jaki sposób książki wpłynęły na życie ambasadorów czytania oraz przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego i prywatnego. Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy, m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.

Nie zabraknie też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży. Wśród ekspertów znalazły się również: Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka.

Udział Patrona Honorowego – Biblioteki Narodowej – oraz licznych partnerów z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego, wśród nich Polskiej Izby Książki czy Komitetu Ochrony Praw Dziecka, nie tylko dodaje akcji prestiżu, ale świadczy też o tym, że propagowanie czytelnictwa leży na sercu wielu osobom i instytucjom.

Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu.

Spot promujący Akcję samodzielnego czytania przez dzieci, w którym zobaczymy gwiazdy, będzie można obejrzeć w kinach, telewizji, a także w internecie.

Ważnymi miejscami dla odbiorców będą: strona internetowa www.Czytamsobie.pl oraz profil na Facebooku – facebook.com/CzytanieToDziala. Wszyscy zainteresowani – rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy kultury, a nawet same dzieci – znajdą w tych miejscach przydatne informacje, materiały i opinie ekspertów, które pomogą w nauce czytania i przyciągną uwagę najmłodszych (scenariusze zajęć, motywujące ilustracje, plansze z książek do ćwiczenia czytania, pisania i kolorowania oraz inne pomoce).

Dodatkową atrakcją dla dzieci będą mikołajkowe warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą samodzielnie czytać i ilustrować książki. Warsztaty odbędą się w Skwerze, Filii Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, w sobotę 7 grudnia 2013 roku, o godzinie 16.00.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz