GÓRA

Agata Tuszyńska w Stawisku

Wystarczy raz przyjechać do Stawiska, by już zawsze przyciągało trudną do scharakteryzowania siłą. O niepowtarzalnym nastroju tu panującym, mówiła dziś na spotkaniu Agata Tuszyńska, autorka Narzeczonej Schulza. Spotkanie poprowadziła Beata Zybała. Fragmenty książki przeczytała Aleksandra Justa, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

Agata Tuszyńska potrafi pięknie opowiadać. Życie Brunona Schulza i jego związek z Józefiną Szelińską intryguje czytelników. O czym świadczy niewątpliwie fakt, że sprzedano dziś wszystkie Narzeczone Schulza, jakie były do kupienia w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

spotkanie_3
spotkanie_4

spotkanie_5

spotkanie_1

tuszynska_autograf

***

Tuszynska_Narzeczona_m19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza – genialnego pisarza, malarza, autora “Sklepów cynamonowych” i “Sanatorium pod Klepsydrą”. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni.
(fragment książki)

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

Agata Tuszyńska, Narzeczona Schulza. ApokryfWydawnictwo Literackie, Kraków 2015. ISBN: 978-83-08-05433-8. 324 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz