GÓRA

Agata – niania z twoich marzeń

agataIPojawienie się w domu nowej niani jest zawsze momentem przełomowym w życiu rodziny. Wszyscy zastanawiają się, jaka będzie. Kiedy na ulicę Forteczną przybywa Agata, Piotruś, Matylda i Nieznośne Trojaczki przeczuwają, że przeżyją niesamowitą przygodę. Tytułowa bohaterka serii Agata z placu Słonecznego jest niezwykłą postacią. A kolejne tomy książek Ewy Karwan-Jastrzębskiej zapraszają do poznania świata zwykle niewidzialnego, ale istniejącego tuż obok, w każdej z tworzonych właśnie opowieści.

Kiedy rodzice Agaty, Matyldy i Nieznośnych Trojaczków wyjeżdżają do Papui-Nowej Gwinei, aby badać zwyczaje zamieszkujących tam plemion, konieczne staje się znalezienie odpowiedniej niani, która zajęłaby się dziećmi przez trzy miesiące. Te oczywiście są zdania, że mogą się sobą zaopiekować same, bo przecież bliźniaki, Piotruś i Matylda, są już dziewięciolatkami. Przybycie rudowłosej Agaty jednak wszystko zmienia. Dziewczyna o trudnym do określenia wieku, od momentu, kiedy pojawiła się przed domem małych bohaterów, pokazuje, że jest niezwykła. Agata zamieszkuje na Fortecznej, stając się jedną z najbardziej tajemniczych i intrygujących niań, z jaką rodzinie przyszło się kiedykolwiek zetknąć.

agataIIW pierwszym tomie serii, Agata z placu Słonecznego. Przybycie Agaty, poznajemy tytułową nianię, która bardzo przypomina znaną nam chyba wszystkim – Mary Poppins. Jest równie tajemnicza, posiada magiczne moce i sprawia, że dzieci ciągle przeżywają niesamowite przygody, przenosząc się do światów równoległych, zamieszkiwanych przez dziwne stworki i postacie znane im z książek. Kiedy okazuje się, że rodzice małych bohaterów muszą zostać w Papui-Nowej Gwinei kilka miesięcy dłużej, Agata pozostaje na Fortecznej, co powoduje, że dzieci przeżywają kolejne przygody. W drugim tomie opowieści, Agata z placu Słonecznego. Agata i jeszcze Ktoś, pojawiają się nowi bohaterowie. Jednym z nich jest Adam, równie tajemniczy jak Agata, towarzysz różnych z podejmowanych przez nią przedsięwzięć. Kiedy rodzice dzieci wracają z podróży, zaistnieje zagrożenie, że Agata opuści dom na Fortecznej. Mali bohaterowie jednak już nie wyobrażają sobie życia bez rudowłosej niani. W Agata z placu Słonecznego. Agato, zostań! muszą na chwilę rozstać się ze swoją opiekunką. Ale szybko wszystko wróci do normy, by mogli znów przeżywać niesamowite przygody.

Serię Agata z placu Słonecznego powinny przeczytać wszystkie dzieci, które poszukują w książkach niesamowitych przygód, dziejących się w alternatywnych, przepełnionych magią, przestrzeniach. Ewa Karwan-Jastrzębska zaprasza czytelników do podróży przez sny i ludzkie marzenia. Seria ta przyniesie też wiele radości tym wszystkim, którzy uwielbiają czytać książki. Znajdą w niej liczne odwołania do literatury i innych tekstów kultury. Spotkają ulubionych, książkowych bohaterów, ucząc się, że każdy z nas może wymyślić swoją wersję znanej opowieści. Bo jeśli tylko bardzo pragnie się zobaczyć coś niezwykłego, można to zobaczyć – we własnej wyobraźni.

agatozostanIIIAgata potrafi zobaczyć więcej niż inni dorośli. Zwiedziła cały świat i dobrze wie, jak pozytywnie wpływają na dzieci opowiadane im historie. A kiedy pozwoli się im wejść do wyobrażonych przez nie przestrzeni, można liczyć na wspaniałą przygodę. Agata z placu Słonecznego jest zbiorem takich przygód, które w każdym rozdziale przeżywają czytelnicy kolejnych tomów serii. Ewa Karwan-Jastrzębska zaprasza do zwiedzania niewidzialnych na co dzień rzeczywistości i rozkochuje dzieci w literaturze. Bo kiedy raz zwiedzi się światy Piotrusia Pana, Muminków czy Małego Księcia, nie będzie chciało się ich opuścić.

Ewa Karwan-Jastrzębska, Agata z placu Słonecznego. Przybycie Agaty, Marginesy, Warszawa 2012, t. 1. Ilustracje: Anna Pol. ISBN: 978-83-63656-16-4. 224 strony.

Ewa Karwan-Jastrzębska, Agata z placu Słonecznego. I jeszcze Ktoś, Marginesy, Warszawa 2013, t. 2.. Ilustracje: Anna Pol. ISBN: 978-83-63656-44-7. 216 stron.

Ewa Karwan-Jastrzębska, Agata z placu Słonecznego. Agato, zostań!, Marginesy, Warszawa 2008, t. 3. Ilustracje: Anna Pol. ISBN: 978-83-63656-17-1. 216 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz