GÓRA

A książka jest do czytania!

Dołek jest do kopaniaRuth Krauss poprosiła dzieci, by definiowały otaczającą ich rzeczywistość, a także siebie samych. Dzięki temu powstał tekst „Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji”. Jest on motywacją do zabawy w nazywanie wszystkiego, co nas otacza. Jeśli sami podejmiecie takie wyzwanie, przekonacie się, jak wiele pięknych opowieści ułożycie wraz ze swoimi dziećmi.

Autorka „Dołka…” jest amerykańską pisarką, która stworzyła kilkadziesiąt opowieści cieszących się dużą popularnością wśród dzieci na całym świecie. Jeśli przeczytacie tę jej książkę, przekonacie się, że kiedy w sposób najprostszy zaczniecie opisywać otaczającą was rzeczywistość, stworzycie wiele historii wartościowych i trafnie charakteryzujących wasze istnienie. Dla każdego z nas konkretny przedmiot czy miejsce znaczyć będą coś innego. Opisując je, wyrazimy wszystko to, co jest właściwe dla nas samych, dla naszego otoczenia. Te najprostsze definicje staną się wyrazem naszych doświadczeń i tego wszystkiego, co składa się na naszą tożsamość. Czy według was również „śnieg jest do turlania się”, a „dzieci są do kochania”? A może śnieg i dzieci scharakteryzowalibyście w inny sposób?

„Dołek jest do kopania…” przypomina nam, jak beztroskie i wesołe jest lub powinno być życie dziecka. Z biegiem czasu błoto przestaje służyć do taplania się w nim, a psy przestają być widziane, jako zwierzęta, które „są do całowania się z ludźmi”. Ruth Krauss przypomina dorosłemu czytelnikowi, jak wiele traci, wyzbywając się dziecięcej beztroski. Rodzice więc również chętnie będą zaglądać do tej książki, by przypominać sobie, na czym polega radość życia. Najmłodsi zaś będą odnajdywać w niej elementy otaczającego ich świata. Sposób przyglądania się mu i interpretowania pojawiających się w nim zdarzeń, jakie pokazano w książce, są im dobrze znane. „Dołek jest do kopania…” będzie też z pewnością zachętą do podjęcia gry, polegającej na tworzeniu najprostszych definicji elementów przestrzeni, w której się żyje. Jeśli włączą się w nią rodzice i dzieci, będą mogli przekonać się, jak bardzo ich światy się różnią, co pozwoli też na lepsze ich poznanie. Zaś wspominane tutaj beztroska i nieograniczona radość, właściwe dla okresu dzieciństwa, zostały dookreślone przez ilustracje Maurice’a Sendaka.

„Dołek jest do kopania…”, a książka Ruth Krauss do czytania i poznawania najbliższego otoczenia oraz siebie nawzajem. Dzięki niej dzieci baczniej będą przyglądać się otaczającej ich rzeczywistości, nauczą się nazywać znajdujące się w niej elementy i przy okazji wyrażać własne emocje i uczucia. Czytana wspólnie z rodzicami, pozwoli na pokazanie im, jak świat widziany jest przez dzieci, co przypomni, czym są radość życia i beztroska.

Ruth Krauss, Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji, Dwie Siostry, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: A Hole Is To Dig. Ilustracje: Maurice Sendak. Tłumaczenie: Katarzyna Domańska. ISBN 978-83-63696-57-3. 48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!