GÓRA

Polski folklor zachwyca!

Cuda wiankiKiedy bierze się do ręki „Cuda wianki” Marianny Oklejak, można zachwycić się barwnością polskiego folkloru, bo jest to artystyczna, obrazkowa książka, która prowadzi czytelników przez niezwykły świat zwyczajów i tradycji naszego kraju. Choć stanowią one fundament tożsamości Polaków, choć nie mają w sobie nic z komercji, są wypierane przez zachodnie święta i obyczaje. Bawcie się więc wesoło w Halloween, ale nie zapominajcie też o ostatkach i o chodzeniu z kolędą, gwiazdą czy turoniem.

Pielęgnowanie tradycyjnych obrzędów i zwyczajów polskich nie jest modne. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że w Halloween przyszło do mojego domu mnóstwo przebranych dzieci. Miały wspaniałe stroje i uśmiechnięte buzie, co pokazuje, jak dużo radości daje sięganie po obyczaje i obrzędy łączące pokolenia. Szkoda tylko, że nie przyszli później kolędnicy, nie zapukał nikt w moje drzwi w czasie ostatków. Dlaczego nam, Polakom, zależy na tym, by pielęgnować tradycje innych regionów świata, na przykład amerykańskie, a nie pamiętamy o polskich obrzędach? Dlaczego rodzice uczą swoje dzieci, że Halloween jest w porządku, ale już kolędowanie czy przebranie się w czasie ostatków jest niemodne?

Urodziłam się i wychowałam na wsi. Z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza kobiety, przekazują tam do dzisiaj wiedzę na temat tradycji i obrzędów. Celebrują coroczne święta ludowe, organizują dożynki, ognisko w noc świętojańską, biorą udział w festynach i konkursach, podczas których pokazują, jak kiedyś darto pierze, kiszono kapustę, jak malowano pisanki i robiono palmy wielkanocne. Kiedy moja córka zobaczyła wyszywany przez babcię gorset ludowy, nie mogła wyjść z podziwu. Polską kulturą ludową można się zachwycić, a narzędziem, które ten zachwyt może wywołać, jest książka „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”.

Marianna Oklejak stworzyła trzydzieści sześć tablic, na których dokonała przeglądu między innymi tradycyjnych haftów, wycinanek, nakryć głowy, instrumentów muzycznych, koronek, pisanek i palm wielkanocnych. Ta książka wprowadza czytelnika w atmosferę ludowych świąt i tradycji, starodawnych pieśni, które podrywają do tańca, ale też wzruszają, opowiadając o ludzkiej niedoli. Wszystko to, co wzniosłe przeplata się tu ze zwykłą codziennością – porami roku, z miłością i rozstaniem, z narodzinami oraz śmiercią, ze współżyciem człowieka i natury.

Polski folklor zachwyca. „Cuda wianki” są artystyczną, piękną książką obrazkową, która przeprowadza czytelników przez polską kulturę ludową. Marianna Oklejak stworzyła dzieło sztuki, które pokazuje, jak wiele jest tradycji i obrzędów, które w niczym nie ustępują zachodnim obyczajom, tak dobrze już zadomowionym w naszym kraju. Dajcie się ponieść tej różnorodności i barwności, która łączy współczesność z życiem naszym przodków!

cuda-wianki

Marianna Oklejak, Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, Egmont Polska, Warszawa 2015. Seria ARTystyczna. Art Egmont. ISBN: 978-83-281-0568-3. 80 stron.

cuda-wianki-2

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz