GÓRA

Niewola prowadzi do buntu!

To nie jest powieść nowa i nie pojawiła się w Polsce po raz pierwszy. Opublikowana w latach dziewięćdziesiątych, trafiła na czasy trudne dla naszego społeczeństwa. Podobnie dzisiaj. Wstrząsający serial, Opowieść Podręcznej, bije rekordy popularności i zbiera najważniejsze nagrody. A powieść Margaret Atwood, z serialową Fredą na okładce, stała się manifestem kobiet i przestrogą przed odbieraniem im podstawowych praw obywatelskich.

Margaret Atwood zaprosiła czytelników do przyszłości w Gileadzie. W czasach, o których jest tutaj mowa, istnienie człowieka zostaje zagrożone. Kobiety mają problemy z zajściem w ciążę. A wiele pośród tych, którym się to udało, rodzi dzieci chore lub niezdolne do życia. June miała kochającego męża i córeczkę. Ale jako szczęśliwie płodna, została oddzielona od rodziny. W nowym, totalitarnym państwie stała się Podręczną. Miała służyć dobru wspólnemu, narodowi i swojemu Komendantowi, który raz w miesiącu mógł ją gwałcić w obecności swojej bezpłodnej żony.

Opowieść Podręcznej jest historią Fredy, która mówi o tym, jak szybko wyrwano ludzi z normalnego życia i uczyniono ich niewolnikami w totalitarnym państwie. Tutaj nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. W imię ustalonych zasad, opierających się na skrupulatnie dobranych fragmentach Pisma Świętego, kobiety miały obowiązek rodzić dzieci. A te, które nie mogły tego zrobić, spadały na najniższe szczeble drabiny społecznej albo – jeśli były bogate – godziły się na obecność Podręcznych. Margaret Atwood pokazała, co dzieje się z człowiekiem, kiedy zostaje uwięziony i musi działać wbrew sobie, kiedy jest gwałcony, poniżany i się go nieustannie zastrasza. W takich okolicznościach ludzie częściej godzą się na śmierć, niż zamierzają spełnić plan rządzących.

Opowieść Podręcznej wstrząsa i przestrzega przed odbieraniem ludziom praw obywatelskich. Choć to powieść z 1985 roku, jest uniwersalna i doskonale charakteryzuje to, co dzieje się dziś w wielu demokratycznych państwach. Margaret Atwood pokazuje, że gwałty i zastraszanie człowieka nigdy nie przyczynią się do sprzyjania oprawcy. A niewola zwykle kończy się buntem.

Margaret Atwood, Opowieść Podręcznej, Wielka Litera, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: The Handmaid’s Tale. Tłumacz: Zofia Uhrynowska-Hanasz. ISBN: 978-83-8032-171-7. 368 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz