GÓRA

43 spotkania z przyrodą dla całej rodziny!

ztataKolejna z książek, która stała się hitem w naszym domu to Z tatą w przyrodę, czyli 43 wyprawy w poszukiwaniu sekretów natury. Wojciech Mikołuszko swoje blogowe opowieści przeniósł tym razem do druku i sprawił dzieciom nie lada frajdę. Mali i duzi czytelnicy mogą dziś poznawać sekrety polskiej przyrody, która jest tak samo fascynująca, jak obserwowana poza granicami naszego kraju.

Wojciech Mikołuszko jest dziennikarzem i autorem między innymi blogów – A dlaczego? i W przyrodę!. Na drugim ze wskazywanych, postanowił opisywać rodzinne wycieczki do lasu, nad wodę i na łąkę. Pierwszy tekst z tej serii powstał 29 grudnia 2011 roku. Przez rok były od czasu do czasu publikowane nowe. Wpisy te ułożyły się w dwunastomiesięczny cykl, co doskonale pokazywało zmienność natury w kolejnych porach roku. Wojciech Mikołuszko do blogowych tekstów dorzucił jeszcze trzy opowieści z 2013 roku, wszystko uzupełnił, wygładził i w taki sposób powstała znakomita książka.

Z tatą w przyrodę jest przede wszystkim motywem do przyglądania się otaczającej nas naturze. Przed przeczytaniem tej książki, wielu jej odbiorców nawet nie zdawało sobie sprawy, z jakim bogactwem zjawisk mają do czynienia w codziennym życiu. W domu, w ogrodzie, na spacerze do lasu czy wyprawie wakacyjnej po kraju można poznawać fascynujące życie owadów, najróżniejszych, właściwych dla Polski zwierząt i roślin. Trzeba tylko baczniej przyglądać się otaczającej nas rzeczywistości. Tego wszystkiego można nauczyć się dzięki opowieściom Wojciecha Mikołuszki.

Co najważniejsze, nie znajdziecie w tej książce nudnych wykładów. Pełno tu ciekawych przygód, dobrej zabawy i humoru, który zawarty jest także w świetnych ilustracjach Tomasza Samojlika. Z tatą w przyrodę jest też doskonałym narzędziem edukacyjnym. Dodałabym tę książkę do listy lektur obowiązkowych, ponieważ dzieci mogą w niej znaleźć nie tylko intrygujące opowieści, bo także bogactwo ciekawostek przyrodniczych.

Z tatą w przyrodę jest doskonałą książką do rodzinnego czytania. Dzięki zawartym w niej informacjom, każdy spacer będzie niesamowitą przygodą i źródłem zdobywania nowej wiedzy. Dzieci szybko przekonają się, że biedronki i chruściki są dużo bardziej intrygujące od lwów i tygrysów. A przecież Wojciech Mikołuszko nie opowiedział jeszcze o wszystkich sekretach polskiej natury.

Wojciech Mikołuszko, Z tatą w przyrodę, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 2015. Rysunki: Tomasz Samojlik. ISBN: 978-83-7763-295-6. 96 stron.

biedronki

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz