GÓRA

4. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej – spotkanie z Michałem Rusinkiem

Rusinek_Nic-zwyczajnegoNic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej to portret osoby nieprzeciętnej, o niezwykłym poczuciu humoru, która jednocześnie potrafiła mówić o sprawach najistotniejszych. Autor książki, Michał Rusinek, spotka się z czytelnikami 1 lutego w warszawskim salonie Empik Junior.

W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla. Michał Rusinek, magister filologii polskiej, miał być jej sekretarzem przez trzy miesiące – między przyznaniem, a wręczeniem nagrody. Został z nią dłużej – 15 lat. W jego najnowszej książce opowiada o Wisławie Szymborskiej, której do tej pory nie znaliśmy.

Była rozchichotana, czasami frywolna, lubiła językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Była też depresyjna i melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Nie znosiła rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały, oprócz, jak mówiła, pustych kalorii. Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden autor – Michał Rusinek.

Michał Rusinek – pisarz i tłumacz, doktor habilitowany polonistyki. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Prowadzi fundację Wisławy Szymborskiej.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolenda- Zalewska.

1 lutego, godz. 18:00
empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Event na Facebooku!

Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Znak, Kraków 2016. ISBN: 978-83-240-4091-9. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz