GÓRA

„…każdy ma swoje miejsce i każdy jest potrzebny” – Recenzja

Masz problem z nauczeniem dziecka cyferek? Nie pomagają Ci żadne z tak wielu wydawanych książek i pojawiających się w sklepach pomocy naukowych? Spraw swojemu dziecku „Cyferki” Jacka Cygana z ilustracjami Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Książka dostarczy wielu pretekstów do zabawy. Nauczy przy tym liczenia i stanie się pierwszą lekcją tolerancji.

Jacek Cygan, znany przede wszystkim jako doświadczony i wielokrotnie nagradzany autor tekstów piosenek, tym razem pokazuje nam się po raz kolejny jako twórca tekstu przeznaczonego dla dziecięcego odbiorcy i wydanego w formie książki. W „Cyferkach” dzieci mogą przeczytać zabawny wiersz, którego bohaterami są tytułowe cyferki. Książkowe postacie ustawione zostały w kolejce na poczcie. A że ich jest dość dużo, musiało w końcu dojść do zamieszania. Spowodowała je cyfra zero, a zażegnał – listonosz.

Autor tekstu z dużą dozą spostrzegawczości opowiedział o cyferkach, zwracając uwagę na to, co może przypominać ich kształt. Takie porównania są niezwykle pożądane w nauce podstaw liczenia. W zapamiętywaniu cyferek i kojarzeniu ich z różnymi elementami otaczającej nas rzeczywistości, pomagają zabawne ilustracje Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Prace tej ilustratorki znane są nam już choćby z wydanych także w Czerwonym Koniku – „Pierwszych urodzin prosiaczka”. Ponadto liczenie to nie jedyna nauka wypływająca z tej opowieści. W zgrabnie sformułowanym stwierdzeniu: „…każdy ma swoje miejsce i każdy jest potrzebny”, kryje się prawda ucząca dzieci tolerancji. To doskonały pretekst do rozpoczęcia z najmłodszymi rozmowy na tematy dotyczące stosunków międzyludzkich.

Nie można na koniec nie wspomnieć i o tym, o czym piszą niemal wszyscy recenzenci tej książki. Duże tekturowe kartki z zaokrąglonymi rogami oraz zwracająca uwagę szata graficzna niewątpliwie sprawią, że do tej książki dzieci będą wracać wielokrotnie. Nie można jej bowiem szybko zniszczyć, a ilustracje inspirować będą do wielu zbaw z cyferkami w roli głównej.

Zobacz, co ta książeczka kryje w swym wnętrzu:


Jacek Cygan, Cyferki, ilustracje Ola Woldańska-Płocińska. Kraków 2001. Wydawnictwo Czerwony Konik. ISBN 978-83-933934-0-4.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz