GÓRA

Tak się niszczy człowieka!

Jeśli dziecko uświadamia sobie, że matka się nim nie przejmuje, musi stać się coś złego. Ostre przedmioty Gillian Flynn hipnotyzują. Morderstwa dwóch dziewczynek i poszukiwanie sprawcy, stają się motywami do poznania mrocznych sekretów Wind Gap. To jest opowieść o matkach, które nie są stworzone, żeby być matkami. I o córkach, które nie są stworzone, aby być córkami. To jest historia nastolatek, które kuszą wybujałą seksualnością, prowokują, zabiegają o uległość i uwielbienie. A kiedy ich nie otrzymują, rodzi się cierpienie.

Camille wraca do rodzinnej miejscowości, by napisać reportaż o morderstwach dwóch dziewczynek. To sprawia, że odżywają wszystkie koszmary z przeszłości. Wspomnienia o odrzuceniu przez matkę, odzywają się palącymi bliznami, które są pozostałością po obsesyjnym zamiłowaniu do ostrych przedmiotów. Wspomnienia z dzieciństwa mają ją wybawić, a stają się jej przekleństwem. Bo kiedy dziecko w tak młodym wieku uświadamia sobie, że jego matka się nim nie przejmuje, dzieje się coś złego*.

Czasem łatwiej byłoby po prostu zniknąć, niż mierzyć się z rodzinnymi sekretami. Zniknąć – wyryte na skórze Camille, odzywa się palącym bólem zawsze, kiedy kobieta nie potrafi poradzić sobie z narastającymi problemami, kiedy czuje się samotna i niepotrzebna. Czasem pomaga alkohol.

Ostre przedmioty plakat

Camille pije codziennie i dużo. Innym razem wystarcza seks, poczucie dominacji i władzy nad mężczyznami. Wszystko to jednak na chwilę, bo rany, które zadała jej matka, sięgają głębiej niż te, które kobieta wycięła na swoim ciele. Gillian Flynn zanurza czytelnika w dusznym, przesyconym smrodem świńskich farm, klimacie prowincjonalnego miasteczka. Czytając Ostre przedmioty, czuje się go niemal rzeczywiście. Czuje się oblepiający skórę zapach seksu, alkoholu, kaca i potu. Pisarka mistrzowsko dokonała analizy ludzkiej psychiki, nie tylko głównej bohaterki, bo także ofiary i oprawcy. Ludzi złamanych, odrzuconych i samotnych oraz tych, którzy musieli zostać w małym, rodzinnym miasteczku, mimo że zawsze chcieli się z niego wydostać.

 

Ostre przedmioty czuje się wszystkimi zmysłami. Przez cały czas czytania powieści, marzyłam o tym, żeby Camille w końcu napisała swój artykuł i wyjechała z Wind Gap. Żeby już więcej się nie męczyła, bo nic nie wskazywało na to, żeby mogła uporać się z dręczącymi ją od dawna wspomnieniami. Gillian Flynn nie pociesza. Nie sprawia, że poczujesz się lepiej. Bo z pewnymi doświadczeniami nigdy nie można sobie poradzić, one zatruwają i doprowadzają do ruiny.  

Gillian Flynn, Ostre przedmiotyZnak literanova, Kraków 2018, s. 313.

Szczegółowe informacje

Autor:Gillian Flynn
Tytuł:Ostre przedmioty
Tytuł oryginalny:Sharp Objects
Wydawnictwo:Znak literanova
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2018
Tłumaczenie:Radosław Madejski
ISBN:978-83-240-4830-4
Strony:336

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz