GÓRA

Supermamy!

KosmonautkaMoja mama jest… To zdanie każdy może dokończyć samodzielnie. W książce „Kosmonautka” Piotra Wawrzeniuka poznajemy mamy – kosmonautkę, architektkę, pastorkę, prezeskę banku i wiele innych. Dwanaście mam przedstawionych w tej opowieści, łączy jedno – są wspaniałymi rodzicami i wzorami do naśladowania dla swoich dzieci. Stały się one jednocześnie reprezentantkami różnych zawodów, wpisując się tym samym w dyskusję na temat używania ich sfeminizowanych form.

Które dziecko nie chciałoby, by ich mama była generałką, albo kosmonautką, albo neurochirurżką? Te mamy są niezwykłe dzięki temu, jakie zawody wykonują. Są podziwiane przez swoje dzieci. Te jednak doceniają też ich zwykłe umiejętności. Mama neurochirurżka może uleczyć mózg, ale nauczyła też swoje dziecko przyszywać guziki i naklejać plastry, „choć ją to denerwuje”. „Kosmonautka” jest zatem książką, która może być pretekstem do rozmowy o zawodach rodziców, o ich umiejętnościach, ale staje się też próbą pokazania, że mamy są wspaniałe też dzięki temu, co robią w domu, spędzając czas ze swoimi dziećmi.

Piotr Wawrzeniuk dzięki „Kosmonautce” zachęcił również dzieci i dorosłych do dyskusji na temat używania sfeminizowanych form nazw zawodów. Dla wielu kobiet są one bardzo ważne, wskazują na ich tożsamość i poczucie własnej wartości. Stają się istotnym podkreśleniem tego, że kobiety w niczym dziś nie ustępują mężczyznom na rynku pracy. Dlatego też warto, by przyswoić sobie kilka choć poprawnych nazw zawodów kobiecych, które dotąd były używane w męskich formach. Nad ich poprawnością czuwał profesor Mirosław Bańko, który był konsultantem językowym autora tej książki.

Nie można też nie wspomnieć o szacie graficznej „Kosmonautki”. Dorota Wojciechowska, ilustratorka książki, zadbała o to, by w doskonały sposób oddać połączenie świata mam – zawodowego i zwykłej codzienności – z jego sposobem widzenia przez dzieci. Pozwoliło to na powstanie ilustracji łączących ze sobą wyraźną kreskę i delikatność barwy, tworząc małe dzieła sztuki, poruszające i doskonale oddające skryte w tekście uczucia, jakimi dzieci darzą swoje mamy.

„Kosmonautka” jest książką ważną. Piotr Wawrzeniuk pokazał niezwykłość kobiet, żyjących we współczesnym świecie. Wspaniale radzą sobie z wykonywaniem odpowiedzialnych zawodów i z codziennymi czynnościami domowymi. „Kosmonautka” jest zbiorem opowieści o supermamach! Po przeczytaniu tej książki, wszystkie dzieci przekonają się również, jak niezwykłymi osobami są ich własne mamy.

Piotr Wawrzeniuk, Kosmonautka, Poławiacze Pereł, Warszawa 2014. Ilustracje: Dorota Wojciechowska. ISBN: 978-83-937988-1-0. 28 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz