GÓRA

Spotkanie z Krzysztofem Piersą w Grodzisku Mazowieckim!

12 czerwca prowadziłam spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki Komputerowy ćpun. Wcześniej widzieliśmy się w czasie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Krzysztof Piersa wie, jak rozmawiać z młodzieżą. Doskonale orientuje się w przestrzeni Internetu i gier komputerowych. Szybko więc nawiązał kontaktach z młodymi ludźmi, którzy zasiedli na widowni. Po spotkaniu z Krzysztofem Piersą obejrzeliśmy film Wernera Herzoga Lo i stało się. Zaduma nad światem.

Krzysztof Piersa jest człowiekiem, którego biografia dla wielu młodych ludzi może stać się motywem do przyjrzenia się własnemu funkcjonowaniu w sieci i w przestrzeni gier komputerowych. Granie w gry komputerowe zajmuje mnóstwo czasu, podobnie jak bezsensowne przeglądanie stron internetowych i sprawdzanie poczty mejlowej – możemy przeczytać w Komputerowym ćpunie. Krzysztof Piersa pokazuje, jak wiele traci gracz. Zamiast rozwijać własne pasje, spełniać marzenia, realizować się na wielu polach w świecie rzeczywistym, czasem przez kilkanaście godzin nie odchodzi od komputera.

Przeczytaj recenzję książki Komputerowy ćpun!

Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpunMuza S.A., Warszawa 2015. ISBN: 978-83-287-0234-9. 280 stron.

Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych.

Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a kiedy tam wchodzi, widzi tylko plecy latorośli zgarbione nad klawiaturą? Przeczytać tę książkę. I dać ją do przeczytania swojemu uzależnionemu dziecku.

Jej autor, Krzysztof Piersa nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni.

Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem. Dzięki tej książce osoba uzależniona od gier stanie twarzą w twarz z samym sobą. Autor bez owijania w bawełnę mówi: jeśli jesteś taki, jak ja jeszcze kilka lat temu, to masz poważny problem. A uświadomienie sobie uzależnienia i chęć, aby z nim zerwać, to podstawa powrotu do zdrowia.

Były komputerowy ćpun pomaga również zrozumieć rodzicom, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. A także, co powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu.

Ta książka nie jest jednak typowym poradnikiem. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz