GÓRA

Przeżyj niesamowitą przygodę w gronie najbliższych!

Potwory w TokioKiedy chcielibyście spędzić czas w ciekawy sposób z rodziną lub znajomymi, koniecznie sięgnijcie po planszówkę. Polska wersja „King of Tokyo” – „Potwory w Tokio” przez ekspertów związanych z rynkiem gier planszowych oraz karcianych została okrzykniętą Grą Roku 2014. Od kiedy pojawiła się ona w naszym domu, nie gramy w nic innego. Doskonale sprawdza się podczas wieczorów spędzanych z dziećmi, a także w czasie spotkań ze znajomymi. Choć jest to najlepsza planszówka poprzedniego roku, ma szansę dominować i w roku 2015.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak wielką rolę w życiu rodzinnym i koleżeńskim odgrywają gry planszowe. Te najlepsze, pozwalają na spędzanie czasu wolnego w ciekawy sposób, zmuszając do aktywnego myślenia i działania, przynosząc przy tym wiele radości i powodów do tego, by spotkać się z innymi ludźmi, nie w wirtualnym świecie, ale w realnej rzeczywistości. Dzięki temu pogłębia się więzi międzyludzkie, pozytywnie stymuluje rozwój emocjonalny i poznawczy, co z pewnością wpływać pędzie w pożądany sposób i na inne sfery naszego istnienia. Oczywiście każdy z nas ma świadomość, że by gra planszowa mogła zainteresować współczesnego odbiorcę, musi być dla niego atrakcyjna pod każdym względem tak, by mogła konkurować z grami komputerowymi czy telewizyjnymi. Takie są właśnie „Potwory w Tokio”.

Chciałabym zwrócić uwagę na jej stronę estetyczną. Benjamin Raynal jest autorem przejmujących ilustracji, które wprowadzają graczy w nastrój walki o dominację potworów w Tokio, przypominającej najlepsze komiksy. Każdy z bohaterów jest wyrazisty i tak interesujący, że trudno się zdecydować, w rolę której postaci chciałoby się wcielić. Grę tę stworzył Richard Garfield, który jest znanym profesorem matematyki, a także autorem jednej z najpopularniejszych kolekcjonerskich gier karcianych – „Magic the Gathering”. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z ekspertem w tej dziedzinie, zasady gry są jasno sprecyzowane i nieskomplikowane. Można w nią grać w wersji podstawowej i w wariancie zaawansowanym, a każde z nią spotkanie staje się nową, nieznaną przygodą. Konieczne staje się też zwrócenie uwagi na piękne i solidne wykonanie kolejnych jej elementów, co pozwala na cieszenie się tą planszówką długo i w różnych okolicznościach.

„Potwory w Tokio” od kilku miesięcy dominują w czasie spotkań towarzyskich w naszym domu. Dostarczają nam one niebanalnej rozrywki, bez sięgania po środki masowego przekazu. Kiedy więc chcemy cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, rozkładamy grę, która za każdym razem dostarcza nowych wrażeń i sprawia, że możemy przeżyć kolejną, niemożliwą do powtórzenia przygodę.

Richard Garfield, Potwory w Tokio. Tytuł oryginału: King of Tokyo. Ilustracje: Benjamin Raynal. Wydawnictwo: Egmont Polska. Gra planszowa.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!