GÓRA

Oglądamy 11 odcinek Czytam to!

Czytam to!Jedenasty odcinek Czytam to! zdominowały kulisy. Będzie więc o kulisach świata mody, kulisach uczenia się i kulisach… mocnego pisarstwa Philipa Rotha. A po napisach końcowych, jak zwykle, zobaczycie krótkie ujęcie zza kulis naszego programu. Zapraszamy na Czytam to! Dziś Robert Kasprzycki wystąpi jako prowadzący, który:

– „nie jest zainteresowany jedzeniem chusteczek higienicznych, żeby linię utrzymać” (“Vogue. Za kulisami świata mody”);
– niczym Benedict Carey „wpiera pracę na wielu frontach” i wierzy w to, że mózg po kilku dawkach nauki musi odpocząć serfując po Internecie lub robiąc inne bezużyteczne z pozoru rzeczy (“Jak się uczyć”);
– podziwia pisarstwo Philipa Rotha – „sarkazm, ironia, gorycz, dowcip”, słowem „pełna moc, choć to Amerykańska sielanka”.

Na kolejną odsłonę CZYTAM TO! zapraszamy 5 marca o godz. 14.00 „Do zobaczenia” na kanale Wydawnictwa Literackiego.
Obejrzyjcie, udostępnijcie, polubcie!

Amerykańska sielankaPhilip Roth, „Amerykańska sielanka”, przeł. Jolanta Kozak, premiera: 19 lutego 2015

Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.

Bohaterem „Amerykańskiej sielanki” jest Swede Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.

Oto ukochana córka Swede’a, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Swede zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha.

Jak się uczyć?Benedict Carey, “Jak się uczyć? Zaskakująca prawda o tym, kiedy, gdzie i dlaczego uczenie się jest w ogóle możliwe”, przeł. Dariusz Wójtowicz, premiera 26 lutego 2015

TO NIE JEST KSIĄŻKA DLA KUJONÓW!
ZAPOMNIJ O WSZYSTKICH MITACH NA TEMAT UCZENIA SIĘ.
PRZYGOTUJ SIĘ NA REWOLUCYJNE METODY ZAPAMIĘTYWANIA!

Uczymy się przez całe życie, jednak czy skutecznie? Każdy zna pilnych uczniów, spędzających wiele godzin nad książkami, ale czy to rzeczywiście najlepszy sposób, żeby dobrze zdać testy i egzaminy? Czy sprawdzanie wiadomości na Facebooku w trakcie nauki jest faktycznie takie złe? Czy ciche miejsce i koncentracja są takie istotne? I czy nauka do egzaminów naprawdę nie może być fascynującą przygodą?

Benedict Carey odpowie na ważne pytania, dlaczego jedni uczą się szybciej od innych i doradzi, jak skuteczniej wykorzystywać nasze zdolności. Okazuje się, bowiem, że czasem wystarczy niewielka zmiana w naszych przyzwyczajeniach, aby osiągnąć sukces.

To książka o tym, jak się uczyć naprawdę skutecznie i efektywnie.

Napisana z werwą i poczuciem humoru, obala mity na temat uczenia się i przedstawia najnowsze badania naukowe. Koniec ze ślęczeniem nad książkami po nocach i wkuwaniem nieprzebranych ilości materiału!

VogueKirstie Clements, “Vogue. Za kulisami świata mody”, przeł. Agnieszka Sobolewska, premiera: luty 2015

Brzydka prawda o modzie. A może zemsta na imperium Ruperta Murdocha?

Sławni projektanci, gwiazdy i celebryci. Ekskluzywne sesje zdjęciowe, wystawne bankiety, egzotyczne podróże i wielkie pieniądze. Piękno i elegancja. Brzmi jak bajka, ale za glamourową fasadą kryje się brzydka prawda o bezwzględnym i brutalnym biznesie, którego ofiarami często stają się modelki głodzące się, by osiągnąć „rozmiar zero” oraz pracownicy modowych magazynów spełniający dziwne zachcianki fotografów, kreatorów i gwiazd.

Kirstie Clements była redaktor naczelną australijskiej edycji „Vogue’a” przez trzynaście lat. Zaczynała w wieku 23 lat jako recepcjonistka. Współpracowała blisko z Karlem Lagerfeldem, Kylie Minogue, Cate Blanchett, duńską księżniczką Marią i wieloma innymi osobistościami, czołowymi modelkami i wybitnymi fotografami. U szczytu kariery, w maju 2012, została nagle i bezceremonialnie zwolniona z posady.

Źródło: Wydawnictwo Literackie

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!