GÓRA

Co Nowego w Bibliotece w Radiu Bogoria!

W poprzednim tygodniu w Radiu Bogoria opowiadałam o trzech znakomitych książkach. O Ewolucji według Calpurnii Tate Jacqueline Kelly, o Zgubionej duszy z tekstem Olgi Tokarczuk i ilustracjami Joanny Concejo, nominowanej w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY oraz o nominowanej w konkursie Mądra Książka Roku 2017 – Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych Agaty Hąci z ilustracjami Macieja Szymanowicza.

Na kolejną audycję zapraszam we wtorek o godzinie 15.30 do Radia Bogoria.

Można je słuchać online na stronie radia.

Klimatyczna opowieść o dorastaniu i fascynacji nauką.

Teksas, upalne lato 1899. Jedenastoletnia Calpurnia Tate zastanawia się, dlaczego żółte koniki polne są większe od zielonych. Z niewielką pomocą dziadka znajduje odpowiedź: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone przez ptaki, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia zaczynają się przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja nauką, a także jej zmartwienia – bo XIX-wieczny Teksas to nie najlepsze miejsce dla dziewczynki, która marzy o tym, by zostać przyrodniczką.

Ewolucja według Calpurnii Tate to nastrojowa opowieść o odkrywaniu przyrody i własnego miejsca w świecie, w którym teoria Darwina wciąż jeszcze jest ekscentryczną nowinką, a w edukacji panny z dobrego domu najważniejsze są lekcje gotowania i szydełkowania.

Jacqueline Kelly, Ewolucja według Calpurnii Tate, Dwie Siostry, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: The Evolution of Calpurnia Tate.Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan. ISBN: 978-83-64347-31-3. 336 stron. 

Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

Tokarczuk Olga, Zgubiona dusza, Wydawnictwo Format, Wrocław 2017. Ilustracje: Joanna Concejo. ISBN: 978-83-61488-743. 48 stron + 4 zadrukowane kalki.

Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać? Czy polski pupil to angielski pupil? Skąd się wzięło słowo kochać? Czym dla mieszkańców wschodniej Polski jest bułka? Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?

Na te i wiele innych pytań odpowiada doktor Agata Hącia – językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka, autorka książek i artykułów poświęconych polszczyźnie, jak również publikacji wspomagających edukację wczesnoszkolną dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także ciekawość tego, w jaki sposób komunikują się ludzie. Autorka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, także dla najmłodszych , rozbudza i pogłębia zainteresowanie językiem polskim.

Agata Hącia, Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017. Ilustracje: Maciej Szymanowicz. ISBN: 978-83-01-19435-2. 336 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz