GÓRA

Nagroda Czytelników. Koziołek

W tym roku po raz kolejny młodzi czytelnicy wybierają swojego zwycięzcę spośród książek nominowanych przez jury 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Głosowanie za pomocą formularza trwa do 28 września 2018r. Na głosujących czekają nagrody.

 

Swoją książkę faworytkę można wybrać pośród tytułów nominowanych przez jury.

Justyna Bednarek, Pan Kardan i przygoda z vetustasem, Wydawnictwo Bajka.

Wynalazek, duch i skarb.

Pan Kardan, który być może jest waszym sąsiadem – to wynalazca. Wymyśla rzeczy, które dotąd jeszcze nikomu nie przyszły do głowy. Chociażby vetustas! Wiecie, do czego służy to niepodobne do niczego urządzenie? Do wywoływania obrazów z przeszłości!

Wynalazek pana Kardana jest tak skuteczny, że pomaga załatwić w tej przeszłości kilka ważnych spraw i ukoić jedno serce. A może nawet dwa? Ale uwaga! Źle użyty może napytać biedy! Na własnej skórze przekona się o tym pewien bałamutny i pazerny deweloper…

Pomocnikiem pana Kardana jest Michałek – chłopiec w waszym wieku, bardzo ciekawski i pomysłowy. Razem przeżyjecie niesamowitą przygodę, w której weźmie udział również pewien dyskretny duch. Ważną rolę odegrają też Sherlock i Watson – kury rasy sussex, posiadające pewien rzadki talent. Wydaje wam się, że kury nie są utalentowane? Otóż są! I zaraz wam o tym opowie Justyna Bednarek (która – jak zapewne wiecie – wcześniej podpatrywała też skarpetki i napisała dwie bestsellerowe książki o ich przygodach).

Agnieszka Suchowierska, Ada Judytka i zaginiony tałes, Literatura.

Ada Judytka właśnie skończyła dziesięć lat i mieszka z rodzicami w Białymstoku. Szykują się do święta Rosz Haszana i z tej okazji Ada wypytuje swoich przyjaciół z klasy o ich zwyczaje noworoczne. Niestety pewnego dnia gubi tałes i… Nie wiecie, co to tałes i Rosz Haszana? Z tej książki się dowiecie. A przy okazji przekonacie się, że Polska to prawdziwy kulturowo-obyczajowy tygiel.

Marta Guśniowska, A niech to gęś kopnie, Tashka

Nie taka Gęś zwykła…

Jeśli spodziewacie się kolejnej historyjki dla dzieci, napakowanej morałami i z banalnym happy endem – zapomnijcie o tym.  Kolejna historia pomyślana przez Martę Guśniowską to zaskakująca i niebanalna opowieść.

Nieco gapowata, ale serdeczna i uparta Gęś to postać rozpisana tak, że trudno jej nie polubić. Ma dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Największą jednak zaletą naszej Gęsi jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut – olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję.

Konrad T. Lewandowski, Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy, Nasza Księgarnia.

Adaś, uczeń warszawskiego gimnazjum, musi rozwiązać zagadkę pewnej złowrogiej korporacji. Tak, musi – po prostu nie ma wyjścia. Innych gimnazjalistów intryga kryjąca się w posępnym drapaczu chmur na pewno by odstraszyła, ale Adaś to przecież zdolny informatyk i nieodrodny prawnuk słynnego Adama Cisowskiego, znanego kiedyś jako szatan z siódmej klasy. Na pradziadka Adaś zawsze może liczyć – i tak samo na Ewę: wrażliwą na cudzą krzywdę i przebojową koleżankę z klasy, która nie boi się mafiosów, korporobotów ani sił nieczystych…

Małgorzata Strękowska-Zaręba, Dom nie z tej ziemi, Nasza Księgarnia.

Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka “Złodziei snów”, porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć.

Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak dwa lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet dosyć nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcie śmiertelnie poważnie. I w dodatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę?

Marta H. Milewska, Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma, Dreams.

Mietek – chłopak z osiedla marzy o karierze sędziego lub trenera. Niestety trudno być trenerem bez własnej drużyny. A jak tu zbudować zespół, jeśli połowa chłopaków jest za Barcą, a połowa za Realem, i ani myślą o współpracy? A do tego wszystkiego na osiedlu pojawia się dziewczyna, która gra lepiej od niejednego chłopaka i do tego potrafi czytać z ruchu warg.

Tymczasem w bloku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Podobno ma to związek z jakąś tragiczną historią sprzed kilkudziesięciu lat, w którą był zamieszany sam trener reprezentacji Polski!

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma to pełna humoru książka dla małych zawadiaków i fanów zagadkowych historii. Jej akcja rozgrywa się na jednym z osiedli z lat 70. Okazuje się, że stare, szare bloki mogą skrywać niejedną tajemnicę, podobnie zresztą, jak ich dziwni mieszkańcy.

Anita Głowińska, Dziura w gazecie, Adamada.

Czy surowe śledzie chronią przed szkołą? Dlaczego dwa stare kapsle mogą doprowadzić do wojny? Czy babcia może zostać kulinarną szantażystką? Jak katapultą nauczyć ludzi sprzątania po czworonogach? I co takiego widać przez dziurę w gazecie?

Kiedy ma się głowę pełną szalonych pomysłów, łatwo wpaść w niezłe tarapaty. Kajetan i jego kumple coś o tym wiedzą.

Druga część bestsellerowej książki Do czego służy kotlet?, a w niej kolejne zwariowane przygody szkolnej paczki urwisów, którzy nigdy się nie nudzą.

Ida Pierelotkin, Tata ma dziewczynę,  Akapit Press.

Kuba ma tylko dziesięć lat, ale już wie, że jeśli mama zachowuje się dziwnie, a na obiad znów są gołąbki — to na pewno wydarzy się coś złego. Cztery lata temu przy gołąbkach dowiedział się, że tata zamieszka gdzie indziej, a później gołąbkami pocieszano go, ilekroć tata odwołał wizytę. Gdy żołądek ściska się ze smutku albo strachu, żadne danie nie pomoże, trzeba mieć w sobie po prostu gen optymizmu! Chyba że życie zgotuje nam rewelację w postaci zupełnie nowej rodziny albo dwóch! Wtedy przyda się jeszcze odwaga i wsparcie bliskich.

Katarzyna Ryrych, Łopianowe pole, Adamada.

Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot?

Adam Wajrak, Lolek, Agora.

Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej.

Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza  i jego żony Nurii.  Dziś mieszka z nimi w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej.

Link do formularza głosowania!

Więcej na Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz