GÓRA

Moda to nic innego jak sztucznie wywoływana epidemia. G. B. Shaw.

Ikony modyCarrie Bradshaw swoje szpilki od Manolo Blahnika była w stanie oddać tylko wtedy, kiedy grożono jej śmiercią. Szpilki z pewnością uznać można za ikonę mody. Bo czy istnieje elegancka kobieta, która potrafi się bez nich obyć? Każda ma przynajmniej jedną ich parę. Obok zaś stoi inna ikona – baleriny, które przypominają nam seksowne, zadziorne spojrzenie Brigitte Bardot. Do tego zestawu dodałabym małą czarną i trencz, stanowiące podstawę mojego stylu. Wszystkie z tych elementów garderoby uznawane są w „Ikonach mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody” za niezbędne. Do nich dodano jeszcze kilkanaście innych, które znaleźć muszą się w szafie każdego eleganta.

Kiedy patrzy się na okładkę książki, nie dostrzega się ludzi. Ważniejsza wydaje się torebka, wyeksponowana zresztą kolorem. To Hermès Kelly, która została wypromowana przez kolejną ikonę mody – Grace Kelly. Jednak dżinsy, torby Louisa Vittona, borsalino, bluzki z marynistycznymi wzorami od Coco Chanel, jej perfumy, trampki All Star, ubrania Lacoste, apaszki Hermès, kurtka puchowa Moncler, kostiumy i torebki od Chanel, okulary Ray-Ban i Persol, torebka Jackie O. nie istniałyby, gdyby nie geniusz ich twórców oraz znane twarze gwiazd je promujących. Moda zatem nie potrafi obyć się bez ludzi, ale ludzie nie wyobrażają sobie też życia bez mody, która staje się niekiedy sensem ich istnienia. Wskazane w „Ikonach mody” elementy garderoby stanowią wymagane minimum, które znaleźć winno się w naszych szafach.

„Ikony mody” stanowią także wspaniałą opowieść o ludziach tworzących budzące pożądanie ubrania, buty i akcesoria. Poznajemy ich biografie, drogi do sukcesu. Obok nich Federico Rocca przedstawia anegdoty i ciekawostki z życia najbardziej modnych i wpływowych ludzi, którzy swoimi nazwiskami promowali poszczególne części garderoby. Pośród nich na prowadzenie wysuwa się fenomenalna Coco Chanel. Nie bez przyczyny najwięcej z przedstawianych w książce produktów wyszło z jej pracowni. Obok niej postawić trzeba Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Grace Kelly czy Jackie Kennedy. Wszystkie z tych kobiet, a także wiele innych, podobnie jak wielu mężczyzn, wprowadzali nowe style, rewolucjonizując modę. Noszone przez nich produkty, natychmiast były kupowane przez ich fanów, przynosząc fortunę ich twórcom.

Moje ikony modyWartość „Ikon mody” podnoszą fenomenalne wprost, artystyczne zdjęcia. Wiele z nich przez kilkadziesiąt już lat kojarzy się z konkretnymi markami i produktami. Dookreślają one opowiadane historie, co sprawia, że czytanie i oglądanie tej książki staje się wspaniałym przeżyciem. Piękna jej szata graficzna powoduje, że chcemy ją mieć, podobnie jak modne buty czy apaszkę.

Po przeczytaniu „Ikon mody”, chcemy natychmiast kupić sobie coś szykownego. George Bernard Shaw stwierdził, że: „Moda to nic innego jak sztucznie wywołana epidemia”. Częścią tej epidemii jest ta książka – piękna i intrygująca, zarażająca miłością do butów, ubrań i akcesoriów od najlepszych projektantów. Jeśli pragniecie tych produktów, zostaliście zainfekowani wirusem mody!

Federico Rocca, Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody, Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2013. Wydawca: Valeria Manferto de Fabianis. Wstęp: Alberta Ferretti. Tytuł oryginalny: A Matter of Fashion. ISBN: 978-83-274-0660-6. 224 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz