GÓRA

Mity słowiańskie dla dzieci w pięknej oprawie

Niewiele jest na polskim rynku wydawniczym mitologii słowiańskich dla dzieci. Nie udało mi się też znaleźć takiej, która byłaby tak pięknie wydana jak Mitologia. Przygody słowiańskich bogów Melanii Kapelusz z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Autorki zachwycają słowiańskimi opowieściami i piękną szatą graficzną książki

Motywem przewodnim wszystkich opowieści jest axis mundi – oś świata, drzewo kosmiczne, jego centrum i pępek. Piękna wycinanka w kształcie drzewa wprowadza nas w Mitologii. Przygodach słowiańskich bogów do niezwykłego świata Słowian. Tę wycinankę można wyjąć i użyć jako szablonu do wykonywania prac plastycznych, inspirowanych tematyką książki. Do działań artystycznych zmotywują najmłodszych również ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Zachwycają one kolorem i przenikaniem się różnych przestrzeni – nieba i ziemi, świata dawnych bogów i ludzi. Trudno wskazać, gdzie tutaj przebiegają granice. Realne miesza się z nierealnym, świat ludzki z metafizycznym. 

Piękna szata graficzna Mitologii sprawia, że dzieci szybko zaczynają rozumieć czym jest mit i szybko wczuwają się w nastrój brawurowych często przygód słowiańskich bogów. Szkoda tylko, że w książce jest tak mało tych ważnych przecież dla każdego Polaka opowieści. Przeczytać możemy Mit o stworzeniu świata, Mit o stworzeniu człowieka oraz mity Boski pojedynek, Boski koń z Arkony i Drzewo świata. Na zakończenie mali czytelnicy zapoznani zostają z sylwetkami najważniejszych bogów i innych bohaterów słowiańskiej mitologii. To jest tylko wstęp i z pewnością motywacja do dalszych poszukiwań, a być może dla autorek książki i zachęta do napisania kolejnego tomu Mitologii.

Mitologię. Przygody słowiańskich bogów warto czytać razem z dzieckiem. Jestem przekonana, że książka ta spodoba się zarówno małym czytelnikom, jak i ich rodzicom. Będzie ona stanowić motywację do poznawania mitologii słowiańskiej także z innych źródeł i do podejmowania różnych aktywności twórczych, inspirowanych wierzeniami dawnych Słowian.

Szczegółowe informacje

Autor:Melania Kapelusz
Tytuł:Mitologia. Przygody słowiańskich bogów
Wydawnictwo:Egmont
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2018
Ilustracje:Ewa Poklewska-Koziełło
ISBN:978-83-281-2959-7
Strony:80
Seria:ART Egmont

 

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz