GÓRA

Mitologia nordycka, czyli fascynujący świat bogów nordyckich

Mitologię nordycką znałam dotąd z fascynującej, ale trudno już dostępnej książki Jerzego Rosa, Heroje północy. Dzisiaj do niesamowitego świata mitów zaprasza nas Neil Gaiman w pięknie wydanej Mitologii nordyckiej.

Pisarz zapoznał się ze wszystkimi dostępnymi mu opracowaniami mitów i przedstawił je czytelnikowi w sfabularyzowanych opowieściach, które sięgają początków świata, burzliwych losów Thora, Odyna, Lokiego czy Frei. Kończą się one na Kresie Wszechrzeczy, Ragnarök i na tym, co nadchodzi po nim. Z mitologii nordyckiej wyrasta nasza literatura. Stała się ona fundamentem dla najbardziej dziś popularnych tekstów kultury – opowieści J. R. R. Tolkiena, Gry o tron czy komiksów Marvela. Od imion nordyckich bogów pochodzą angielskie dni tygodnia. Ciągle też używamy poetyckich przenośni, które swój początek mają w mitach germańskich. Nie możemy więc o nich zapomnieć. Neil Gaiman wspomina, że jedną z cech mitów jest to, iż zabawą staje się ich opowiadanie. Pozwólmy więc porwać się tej zabawie, czytając i później opowiadając Mitologię nordycką.

Neil Gaiman zebrał mitologiczne opowieści w krótkich, fascynujących opowiadaniach. W jego książce nie znajdziecie przepełnionych patosem historii o przeszłości, ale burzliwe, pełne namiętności, złośliwości i brutalności losy bogów, którzy często jak my ulegają najróżniejszym słabościom. Książkę Neila Gaimana nie tylko dobrze się czyta, ale też później się ją chętnie opowiada. Zwłaszcza, że znaleźć można w niej ważne, uniwersalnie prawdy o naszym życiu.

W pięknie wydanej Mitologii nordyckiej Neil Gaiman zamienia się w znakomitego gawędziarza, który w rzetelny i przede wszystkim fascynujący sposób opowiada mity nordyckie, będące ważnym elementem kształtowania się naszej kultury. Prócz istotnych prawd o nas samych, możemy poznać burzliwe losy bogów i historię istnienia oraz końca świata. Takie opowieści nigdy się nie nudzą i nadal powinny być przekazywane kolejnym pokoleniom czytelników i słuchaczy.

Neil Gaiman, Mitologia nordycka, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: Norse Mythology. Tłumaczenie: Paulina Braiter. ISBN: 978-83-7480-728-9. 240 strony.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz