GÓRA

Janusz L. Wiśniewski siedem lat później…

Wisniewski_Wellman_Siedem_lat_pozniejPrzez siedem lat życie może zmienić się całkowicie. Jeśli masz ochotę przeczytać, co po Arytmii uczuć zmieniło się u Janusza L. Wiśniewskiego, sięgnij po – Siedem lat później. Celowo podkreślam, że informacje zawarte w książce dotyczą pisarza, bo Dorota Wellman opowiada w niej o sobie niewiele. Ona kieruje tą rozmową, przepytuje naukowca, autora książek i swojego przyjaciela, który pięknie potrafi mówić o miłości i przyjaźni.

Siedem lat temu wydano Arytmię uczuć. Musiało minąć tyle czasu, by znów można było czytać książkę, w której Dorota Wellman prowokuje Janusza L. Wiśniewskiego do rozmowy o swoim życiu. A że pisarz lubi opowiadać o miłości i namiętności, o przyjaźni, własnej twórczości i łączeniu polskiej oraz niemieckiej natury, możemy sięgnąć po kolejny, intrygujący tekst, którego jest współautorem. Nie zabrakło w nim również rozważań dotyczących polityki, wiary oraz najbardziej palących dziś problemów społecznych.

Siedem lat później nie jest typowym wywiadem z pisarzem, a raczej przyjacielską rozmową. Można więc przypuszczać, że jest ona jak najbardziej szczera. Janusz L. Wiśniewski nie pozwala sobie jednak na przekraczanie wyznaczonych granic w opowiadaniu o sprawach najintymniejszych. Atutem rozmowy jest również to, że zarówno Dorota Wellman, jak i Janusz L. Wiśniewski darzą dużym szacunkiem ludzi, o których wspominają. Pisarz stara się też zawsze brać pod uwagę różne punkty widzenia, nie osądza. Czasem jedynie wyjaśnia pewne zjawiska za pomocą danych, które są wynikami badań naukowych. To pokazuje, jakimi ludźmi jesteśmy i jakimi prawami rządzi się nasze życie.

Tę rozmowę Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego traktuję więc jak przyjacielską pogawędkę, choć osoba pisarza jest tutaj dominująca. Dobrze im się rozmawiało, a mnie dobrze czytało się Siedem lat później. Mam nadzieję, że na kolejną ich książkę nie trzeba będzie czekać siedem lat.

Janusz Leon Wiśniewski, Dorota Wellman, Siedem lat później, Znak literanova, Kraków 2016. ISBN: 978-83-240-3702-5. 288 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz