GÓRA

Festiwal Hanny Krall

krallhHanna Krall to najwybitniejsza i najczęściej tłumaczona na języki obce polska reporterka. W tym roku obchodzimy 60-lecie jej pracy twórczej. Z tej okazji Instytut Reportażu ma zaszczyt zaprosić Państwa na Festiwal Hanny Krall – cykl wydarzeń, które przedstawią twórczość pisarki z wielu stron, również tych mniej znanych.

W programie spotkanie z tłumaczami Autorki z całego świata, przegląd filmów związanych z jej twórczością oraz wieczór z książką „KRALL” ze specjalną odsłoną wideo części „Szuflada”, przygotowanej przez Mariusza Szczygła sentymentalnej podróży po przedmiotach szczególnie ważnych dla Hanny Krall.

PROGRAM FESTIWALU

20 listopada 2015

19.00 Krall w językach obcych
Dyskusja warsztatowa z czwórką tłumaczy książek Hanny Krall.
Udział wezmą: Margot Carlier (Francja), Irina Adelgejm (Rosja), Bernhard Hartmann (Niemcy) i Philip Boehm (Stany Zjednoczone).
Prowadzenie: Beata Stasińska
Miejsce: Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12. Wstęp wolny.

21 listopada 2015

13.30 – 20.30 Krall i filmowcy
Przegląd filmów związanych z twórczością Hanny Krall.
Po projekcjach spotkanie z Hanną Krall, scenarzystą Cezarym Harasimowiczem oraz Katarzyną Mąką-Malatyńską, autorką książki “Krall i filmowcy”.
Plan:
13:30 “Rozmowy poSzczególne: Hanna Krall i Mariusz Szczygieł”
14:00 Przerwa
14:15 “Dowody na istnienie Hanny Krall” (scenariusz i reż. A. Titkow, 1999)
15:30 “Krótki dzień pracy” (scenariusz H. Krall, K. Kieślowski; reż. K. Kieślowski, 1981)
17:00 Przerwa
17:30 “Daleko od okna” (scenariusz C. Harasimowicz, reż. J. J. Kolski, 2000)
19:30 Dyskusja z udziałem Hanny Krall, Cezarego Harasimowicza, Katarzyny Mąki-Malatyńskiej.

Prowadzenie: Paweł Goźliński
Miejsce: Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12
Wstęp wolny

22 listopada 2015

20.00 Tochman/Szczygieł – KRALL
Prezentacja książki “KRALL” Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła, z udziałem Hanny Krall.
Rozmowa z Autorami. Fragmenty przeczytają: Barbara Krafftówna, Monika Krzywkowska i Maja Ostaszewska. W programie także “Szuflada” – wydanie wideo.

Prowadzenie: Michał Nogaś
Miejsce: Teatr Studio, plac Defilad 1
UWAGA! Na spotkanie w Teatrze Studio obowiązują wejściówki w cenie 5 zł, do kupienia w kasach Teatru Studio.

Szczegóły na www.instytutr.pl

Event na Facebooku!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

 

KRALL-wizZ Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

KRALL – to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej – przy aktywnym udziale jej samej – Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.

KRALL składa się z dwóch części.

Pierwszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji Polityki, gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice – i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość.

„Szuflada”, druga część książki, to również podróż – ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom „Wiadomości Wędkarskich” i publikowany tam „Smutek ryb”, recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów… Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie.

Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł, Krall, Dowody na Istnienie, Warszawa 2015. Fundacja Instytut Reportażu. ISBN: 978-83-941461-9-1. 202 strony. 

Zdjęcie Hanny Krall, fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska. Źródło: Festiwal Hanny Krall

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz