GÓRA

Dla tych, którzy potrafią docenić smak prawdziwej domowej konfitury

Owocowe bajkiLudzie coraz częściej marzą o życiu na wsi z dala od zatłoczonych miast. Wiele osób decyduje się na kupno małego choć domku, by móc latem wygrzewać się na słoneczku w pobliżu rzeki, kupować mleko i jajka od rolników i móc urządzać piesze wycieczki przez lasy oraz łąki. O takim sielankowym życiu w miasteczku Bruk, w sąsiedztwie przyjaznych trolli, krasnoludków i czarownicy, opowiedziała Barbara Gawryluk w „Owocowych bajkach”. Czytając tę książkę tęsknić będziecie za jesienią, grubym kocem i wygodnym fotelem oraz pachnącą konfiturą i malinowym sokiem. 

Barbara Gawryluk jest autorką dobrze znaną. W jej tekstach czytelnik wielokrotnie odnajduje zachwyt nad przyrodą, docenienie prostego życia i przeszłości oraz podkreślenie ogromnej wartości miłości zwierzęcia do człowieka. Nie możemy przecież zapomnieć o psich bohaterach książek Barbary Gawryluk, a w szczególności o tytułowym Balticu z opowieści „Baltic. Pies, który płynął na krze”.

„Owocowe bajki” są tekstem tak nastrojowym i ciepłym, że podczas czytania tej książki, pragnie się wyjść na poziomkobranie do lasu, albo chciałoby się zrobić konfiturę z jagód lub dżem jeżynowy. Przede wszystkim jednak Barbara Gawryluk wzbudza w nas tęsknotę za prostym życiem w zgodzie z naturą, za domowymi przetworami i aromatycznymi ziołami, które prócz smakowych i zapachowych, mają też lecznicze właściwości. Nie możemy jednak zapominać o tym, że mowa jest tu o książce dla dzieci. Pełno więc jest w niej bajkowych bohaterów. Są zabawne i sympatyczne trolle, skrzaty i czarownica. Wszyscy pomagają ludziom, dostarczając im jesienią domowe przetwory wykonane z leśnych owoców. Ich smak jest niepowtarzalny, wspanialszy od tych, które wykonane zostały w nowoczesnych fabrykach. Mają one do tego jeszcze jedną właściwość – leczą ludzkie serca!

Bajki Barbary Gawryluk pokazują dzieciom, czym jest prawdziwa przyjaźń. Uczą, że źli ludzie też mogą odmienić własne serca. Uzmysławiają, jak wielką moc mają naturalne produkty i życie zgodne z naturą. Pouczają, że las, jeśli tylko się go dobrze pozna, jest przyjazny człowiekowi. Trzeba jednak pamiętać, że jest się w nim tylko gościem i nie wolno go niszczyć. Niepowtarzalny nastrój „Owocowych bajek” dookreślony został przez piękne ilustracje Marty Kurczewskiej.

„Owocowe bajki” pobudzają wszystkie zmysły. Czytając je, poczujecie smak malinowego soku w ustach i zapach konfitury jagodowej oraz jeżynowego dżemu. Usłyszycie też kojące, leśne odgłosy, wzbudzające tęsknotę za prostym, zgodnym z naturą życiem na wsi. Barbara Gawryluk przypomina czarownicę Sofię, która nie za pomocą czarów, ale swoich umiejętności – tworzenia kojących tekstów – potrafi odmieniać ludzkie życie.

Barbara Gawryluk, Owocowe bajki, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje:  Marta Kurczewska. ISBN: 978-83-7672-203-0. 56 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!