GÓRA

Przeszłość górali w pięknym wydaniu

Ta książka, podobnie jak Banany z cukru pudru, pozostaje w pamięci, zmusza do refleksji nad przeszłością swoją i swoich przodków, motywuje do rodzinnych spotkań i rozmów. Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska wybrały się na Podhale, by porozmawiać z ludźmi urodzonymi przed II wojną światową, góralami z dziada pradziada. Powstał dzięki temu zbiór pięknych i wzruszających opowieści – Na Giewont się patrzy.

Bohaterowie książki Na Giewont się patrzy, najstarsi reprezentanci góralskich rodzin, opowiedzieli o swojej przeszłości. Wspominali czasy, kiedy jeszcze nie było prądu w domach, kiedy ludzie żyli zgodnie z naturą i ciężko pracowali w polu. Przypomnieli najważniejsze tradycje i zwyczaje. W ich opowieściach pojawiły się również trudne wspomnienia II wojny światowej. Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus przeniosły czytelnika do przeszłości, która stanowi fundament naszej tożsamości i przede wszystkim  tożsamości współczesnych górali.

Na Giewont się patrzy, podobnie jak Banany z cukru pudru, są dla mnie zawsze motywacją do wspominania dziadków, którzy zmarli i do rozmów z najbliższymi, którzy pamiętają jeszcze przeszłość swoich przodków. To też zachęta do nagrywania i spisywania historii rodzinnych. Publikacjami, które pomagają w realizacji tego zadania, są wspominane już przeze mnie Zeszyty BananoweBabciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi! i Na Gwiazdkę. Ten ostatni jest zbiorem zadań i pomysłów na jak najpełniejsze przeżywanie Bożego Narodzenia. Znaleźć można w nim miejsce na zapisywanie wspomnień z dzieciństwa, propozycje na ozdoby bożonarodzeniowe oraz gry, które pozwolą na atrakcyjne wypełnienie świątecznego czasu. Nie zabrakło tutaj i przepisu na pyszne pierniczki.

Na Giewont się patrzy to magiczna podróż do przeszłości mieszkańców gór. W tej pięknie wydanej książce znajdziecie bogactwo tradycji, szacunku do pracy i drugiego człowieka. Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska po raz kolejny przypomniały, że dzieje naszych przodków stanowią podstawę naszego istnienia.

Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska, Na Giewont się patrzyOficyna Wydawnicza Oryginały, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-943230-4-2. 160 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz