GÓRA

Jajko czy kura? – zachęta do filozofowania

okladka_jajko_czy_kuraJajko czy kura? Ileż razy ludzie zadawali sobie to pytanie, zastanawiając się nad początkiem wszelkiego istnienia. Jak twierdził Platon, zdziwienie, zadawanie pytań, dały początek filozofii. Kurczakowski z opowieści Przemysława Wechterowicza jest dzieckiem, które zmusza dorosłych do zadumania się nad własnym życiem.

Na świecie najpierw pojawiło się jajko? A może pierwsza była kura? Każdy człowiek nieraz starał się rozwikłać tę trudną zagadkę. Odpowiedzi na tak postawione pytania, poszukiwał również kurczak Kurczakowski. Rozmawiał z rodziną, znajomymi. Wreszcie udał się do gospodarza, który podobno potrafi rozwiązać wszystkie problemy. Żeby przekonać się, czy dociekania małego bohatera zakończyły się sukcesem, trzeba sięgnąć po książkę Jajko czy kura? Przemysława Wechterowicza. Pisarz w zabawny sposób pokazuje dzieciom, jak trudne może być poszukiwanie prawdy dotyczącej podstawowych tajemnic naszego istnienia.

Niepowtarzalnego charakteru opowiadanej historii nadały ilustracje Marty Ludwiszewskiej. Otwierając tę pięknie wydaną książkę, ma się wrażenie do sięgania po tekst ze swojego dzieciństwa. Poszukiwanie sensu wszelkiego istnienia, połączono tutaj z nastrojową i zmuszającą do zadumy ilustracją. Z nią będzie mi się kojarzyć zaproszenie do filozofowania i poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne.

Przemysław Wechterowicz zachęca dzieci do zadumania się nad własnym istnieniem i do radosnego, dociekliwego poszukiwania prawdy o życiu nie tylko zwierząt, bo także ludzi. Tytułowe jajko i kura są tylko symbolami, motywami do dziwienia się otaczającą nas rzeczywistością.

Przemysław Wechterowicz, Jajko czy kura?, Ezop, Warszawa 2016. Ilustracje: Marta Ludwiszewska. ISBN: 978-83-65230-03-4. 32 strony.

jajko2

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz