GÓRA

Hirameki – radość tworzenia

Hirameki_okladkaPierwszymi z mistrzów hirameki są dzieci. We wszystkich plamach i kształtach potrafią dostrzec coś, czego nie widzą dorośli. Ale dorośli też mogą tworzyć dzieła sztuki z kleksów i kresek. Wystarczy tylko odkryć w sobie radość i satysfakcję z otaczającej rzeczywistości. Hirameki jest sztuką odnajdywania szczęścia w najmniejszych nawet drobiazgach.

Peng i Hu przyglądając się plamom i kształtom, odkryli niesamowite zjawisko. Zaczęli kolekcjonować kleksy, propagując nową formę sztuki. Hirameki tłumaczy się na język polski jako olśnienie i inspirację. Trzeba je poczuć, by z małych elementów, zwykłych plam tworzyć rzeczy, zwierzęta i ludzkie postacie. Kiedy dzieci biorą w swoje dłonie książkę Hirameki, od pierwszej jej strony świetnie się bawią, prześcigając się w wymyślaniu nowych postaci i kształtów. Dorośli, aby czerpać taką satysfakcję z tworzenia, muszą stać się bardziej otwarci, muszą zapomnieć o problemach codzienności i poczuć prawdziwą, dziecięca radość z życia.

Hirameki jest zbiorem plam i inspiracją do tworzenia własnych obrazów. To także motyw do poszukiwania w sobie artysty, który otwarty jest na otaczającą go rzeczywistość. Według mnie jest to również oczyszczająca forma terapii. Żeby rysować, musisz się zatrzymać, zapomnieć o codzienności i całkowicie oddać się aktowi twórczemu, który posiada moc odprężającą i wyzwalającą od problemów. Hirameki doskonale sprawdza się również na zajęciach z dziećmi, niezależnie od tego, jaki temat jest na nich podejmowany.

Peng i Hu popularyzują formę sztuki, której elementy można odnaleźć w dziecięcych zabawach. Malowanie palcami, tworzenie rysunków z plam wyzwalają i uszczęśliwiają. Hirameki uczy nowego spojrzenia na świat, dostrzegania szczegółów, których wcześniej się nie dostrzegało. Dzięki temu zdobędziesz umiejętność radowania się z drobiazgów i odkrywania ich wartości w swoim życiu.

Peng i Hu, HiramekiWydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Der geniale Klecks- und Kritzelspaß. Tłumaczenie: Małgorzata Mirońska. ISBN: 978-83-01-18630-2. 192 strony.

Relacja z zajęć, podczas których wykorzystałam książkę Hirameki.

Zajrzyj do Hirameki:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz