GÓRA

Dyskusyjny Klub Książki w Grodzisku Mazowieckim

Sądzę, że można już mówić o sukcesie Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), który prowadzony jest przez Monikę Grzelkę w grodziskim Pawilonie Kultury. Kiedy Monika zachęcała mnie do wzięcia udziału w spotkaniach, nie wspomniała, że zebrała już osiem osób, które zarażają optymizmem i miłością do literatury. Byłam zaskoczona nie tylko miłą atmosferą, bo także wysokim poziomem dyskusji. Znalazłam więc w Grodzisku Mazowieckim kolejną grupę ludzi, z którymi chętnie będę spędzać czas wolny i rozmawiać o książkach.

Wczorajsza dyskusja toczyła się wokół powieści Gonçala Manuela Tavaresa Przypadki Lenza Buchmanna. To intrygująca opowieść, która pokazuje mechanizm powstawania zła i granice ludzkich możliwości zwłaszcza w oddziaływaniu na drugiego człowieka. Na kolejnym spotkaniu DKK rozmawiać będziemy o książce Erica-Emmanuela Schmitta Tajemnica pani Ming.

dkk_1a

***

Tavares_Przypadki_mGonçalo Manuel Tavares, Przypadki Lenza Buchmanna, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Przekład: Wojciech Charchalis. Oryginalny tytuł: Aprender a rezar na Era da Técnica. ISBN: 978-83-08-05537-3. 304 strony.

Portugalski Kafka, mistrz języka i architekt świata niepodobnego do innych.

O Tavaresie José Saramago napisał: … za trzydzieści lat, jeśli nie wcześniej, on otrzyma Nagrodę Nobla. Jestem tego pewien. Jaka szkoda, że wtedy mnie już nie będzie i nie będę mógł go uściskać. W nowej powieści, której akcja toczy się w bliżej nieokreślonym mieście i czasie, portugalski pisarz podejmuje wątek antybohatera. Lenz Buchmann jest wybitnym chirurgiem, który pewnego dnia postanawia zająć się polityką. W dniu, gdy zostaje wybrany szefem Partii, zostaje u niego wykryty nowotwór. O żadnym współczuciu ze strony czytelnika nie może być mowy – Lenz to osobowość patologiczna, morderca pozbawiony sumienia, nietzscheański nadczłowiek. Jego historia to kolejny pretekst dla Tavaresa, by pochylić się nad zagadnieniem zła i człowieka nim owładniętego.

Schmitt_TajemnicapaniMingEric-Emmanuel Schmitt, Tajemnica pani Ming, Znak literanova, Kraków 2014. Przekład: Łukasz Müller. Tytuł oryginalny: Les Dix Enfants Que Madame Ming n’a Jamais Eus. ISBN: 978-83-240-2514-5. 80 stron. 

Kolejna po kochanym na całym świecie Oscarze i pani Róży książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu Opowieści o Niewidzialnym.

Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.

W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.

logo_dkk_duze

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz