GÓRA

Ty też możesz zostać rycerzem!

Rycerz na karuzeliKażdy chłopiec może być rycerzem. Każda dziewczynka może zostać księżniczką. Jak to zrobić? Trzeba być dobrym i uczynnym dla innych ludzi. Grześ i jego przyjaciele, bohaterowie „Rycerza na karuzeli” Agnieszki Urbańskiej, założyli Bractwo Rycerzy Słonecznego Podwórza. Dzieci zjednoczyły się, by pomagać sąsiadom i brać udział w wielu niesamowitych przygodach.

Dużym atutem książki Agnieszki Urbańskiej jest nieustanne podkreślanie wartości właściwych dla prawdziwych rycerzy i mile widzianych u współczesnych dzieci. Mali bohaterowie „Rycerza na karuzeli” pokazali czytelnikom, że nie trzeba mieć zbroi, miecza i zamku, żeby móc pomagać potrzebującym, być przyjacielskim i po prostu – dobrym. Autorka przekonuje, że ludzie, którzy charakteryzują się takimi cechami, zawsze otaczają się mnóstwem przyjaciół i otrzymują  wsparcie, kiedy sami są w potrzebie.

„Rycerz na karuzeli” staje się również pochwałą dziecięcej wyobraźni. W większości dorośli patrzą na świat inaczej niż dzieci. Potrzebne są im na przykład różowe okulary, żeby mogli dostrzec to, co jest nierealne. Mali bohaterowie bez magicznych rekwizytów biorą udział w wielu fascynujących przygodach. Zabawki ożywają, drabinki z placu zabaw zmieniają się w zamki, a w trawie mieszkają różnobarwne smoki. Wszystko to jest możliwe dzięki sile wyobraźni. Ważne tylko, by upomnieć czytelników, aby nigdy nie chodzili do sąsiadów bez zgody rodziców. Chłopcy zdecydowali się na taki krok. Obcy im człowiek stał się ich przyjacielem, ale w rzeczywistym życiu za drzwiami ekscentrycznego artysty może kryć się duże niebezpieczeństwo.

„Rycerz na karuzeli” należy do kolekcji „Duże Litery”. Poleca się ją tym dzieciom, które już umieją czytać. Aby zwiększyć komfort obcowania z lekturą, tekst pisany jest powiększoną czcionką, zdania są krótkie i przeplecione zabawnymi ilustracjami Zbigniewa Dobosza. Jeśli połączy się te walory z wartką akcją i ciekawą dla dzieci treścią, można mieć pewność, że czytanie będzie dla nich wielką przyjemnością. To jest istotne dla początkujących odbiorców literatury.

Agnieszka Urbańska pokazała dzieciom, co znaczy być rycerzem i księżniczką we współczesnym świecie. Dobro to cecha, która powinna być właściwa każdemu człowiekowi. Dzięki niej zyskuje się wielu przyjaciół i zawsze można liczyć na wsparcie, kiedy się go potrzebuje.

rycerz_fragm

Agnieszka Urbańska, Rycerz na karuzeli, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2015. Ilustracje: Zbigniew Dobosz. ISBN: 978-83-7915-190-5. 104 strony. Seria: Hokus-pokus… Bajka! Kolekcja: Duże Litery. 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz