GÓRA

Iran i skazani za niewinność

Między światamiBiałe tortury – tak nazywa się dręczenie człowieka bez pozostawiania śladów fizycznych. Ich konsekwencją stają się degradacja psychiczna, niszczenie umysłu i sumienia. Pozostawiają one głębokie ślady. W Islamskiej Republice Iranu po białe tortury sięga się zwłaszcza w przypadku więźniów politycznych, niewinnych ludzi, dziennikarzy, działaczy opozycyjnych, aktywistów, a więc tych, którzy są niewygodni dla rządzących. Przez sto dni takim więźniem była Roxana Saberi. W książce „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie” opowiedziała o swojej walce z niesprawiedliwością i kłamstwem.

Ta amerykańska dziennikarka znalazła się w więzieniu Evin tylko dlatego, że pisała książkę o Islamskiej Republice Iranu. Jej ojciec jest Irańczykiem. Ona zaś kocha kraj, do którego sięgają jej korzenie. Pragnęła opisać go, by pokazać ludziom z zewnątrz jak najbardziej obiektywny jego obraz. Wszystko to nie spodobało się ówczesnym władzom i 31 stycznia 2009 roku została aresztowana. Wtedy okazało się, że od momentu przekroczenia granicy Iranu w roku 2003, była nieustannie inwigilowana. Tajni agenci ciągle ją obserwowali, nawet wtedy, kiedy wyjeżdżała z kraju. Powodem aresztowania był zarzut szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. Na Roxanie wymuszono fałszywe zeznania, które zapisała i nagrała przed kamerą, ponieważ ją zastraszano. Grożono jej, że jeśli nie zgodzi się na warunki przesłuchujących ją agentów, nigdy nie wyjdzie na wolność, więcej nawet – zapewniano, że krzywda stanie się również jej rodzicom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych.

„Między światami” jest więc przede wszystkim poruszającą opowieścią o krzywdzie człowieka niewinnie uwięzionego i skazanego za czyny, których nie popełnił. Przed aresztowaniem Roxana była szczęśliwa, że mogła sumiennie wykonywać pracę, jaką kochała i to w kraju, który był jej bliski. Dlatego tak bardzo się buntowała przeciwko niesprawiedliwości, jakiej doświadczyła. Relacja Roxany Saberi jest więc również wzruszającym obrazem zmagania się bohaterki z własnymi słabościami i sumieniem. Jest obrazem walki o to, by wbrew wszelkim niebezpieczeństwom mogła zatriumfować prawda. „Między światami” jest też książką, dzięki której można dowiedzieć się, jak rządzący traktują ludzi w Islamskiej Republice Iranu. Mowa jest w niej o nieuzasadnionych aresztowaniach, zmuszaniu do fałszywych zeznań, torturach i egzekucjach. Jak przekonuje autorka, Iran jest drugim państwem na świecie pod względem ilości wykonywanych wyroków śmierci.

Roxana Saberi przeżyła dramat, który jej nie złamał. Mimo, iż najpierw postanowiła zrobić wszystko, by uzyskać wolność, szybko przekonała się, że tylko prawda rzeczywiście wyzwala człowieka. Siły dodawało jej wsparcie wielu ludzi, którzy wstawiali się za nią u władz Iranu. Należeli do nich między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama czy choćby Hillary Clinton. Być może to wsparcie spowodowało, że wypuszczono ją z więzienia. Jej aresztowanie więc nabrało wyższego sensu. Sprawiło, że oczy świata zostały skierowane na sytuację Irańczyków. Dziś także „Między światami” powoduje, iż dowiaduje się o niej coraz więcej osób.

Roxana Saberi, Między światami. Moje życie i niewola w Iranie, Sine Qua Non, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: Between Two Worlds. Tłumaczenie: Marta Markocka-Pepol. ISBN: 978-83-7924-398-3. 384 strony. 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz