GÓRA

Aby dziecko radziło sobie w życiu

Umiejętności społeczneFaye de Muyshondt prowadząc zajęcia ze studentami, zauważyła, że brakuje im kompetencji społecznych. Rozwój współczesnych technologii spowodował, że młodzi ludzie mają dziś duży problem z komunikowaniem się twarzą w twarz. Powoduje to między innymi, że nie potrafią zrobić pozytywnego wrażenia na rozmowach kwalifikacyjnych i mimo tego, iż posiadają dobre wykształcenie, nie mogą zdobyć pracy. Autorka „Umiejętności społecznych twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu” pokazuje, jak istotne jest kształcenie umiejętności społecznych. Od nich bowiem zależy szczęście każdego z nas.

Po piętnastu latach pracy w public relations i marketingu, po zdobyciu doświadczenia w budowaniu marek, pozyskiwaniu zainteresowania mediów, a także zarządzania reputacją, Faye de Muyshondt dostrzegła konieczność nauczania współczesnych młodych ludzi umiejętności społecznych. Dziś dzieci ze swoimi rówieśnikami komunikują się głównie za pomocą SMS-ów i mediów społecznościowych. Wszystko to sprawia, że nie potrafią rozmawiać z ludźmi w realnym świecie. Mają problemy z formułowaniem pełnych zdań, z wyrażaniem własnych potrzeb, wszystko to składa się na to, że wyrastają na dorosłych, którzy nie mogą zdobyć pracy i poprawnie funkcjonować w życiu społecznym. Autorka „Umiejętności społecznych twojego dziecka” prowadzi więc kursy, na których uczy osoby w różnym wieku kompetencji komunikacyjnych. Ponieważ zapragnęła dotrzeć do odbiorców na całym świecie, napisała książkę, dzięki której podobne zajęcia można prowadzić w domu.

W „Umiejętnościach społecznych twojego dziecka” Faye de Muyshondt przekonuje, jak ważne jest pierwsze wrażenie i co trzeba zrobić, żeby było ono dobre. Uczy umiejętności konwersacyjnych, dbania o własny wygląd, poprawnego wysławiania się, właściwego zachowania w czasie witania się i przedstawiania, poprawnego ubierania się na różne spotkania, zasad prawidłowego korzystania z internetu i prezentowania się w mediach społecznościowych, wyrażania szacunku do siebie i innych ludzi, okazywania wdzięczności, zachowania przy stole, właściwego prowadzenia rozmów telefonicznych. Autorka pięknie opowiedziała też o tym, jak duże znaczenie ma codzienna życzliwość oraz jak radzić sobie z porażką, przekuwając ją na sukces.

Faye de Muyshondt odpowiedziała również na kilka pytań, które najczęściej zadają jej rodzice dzieci niepełnosprawnych. Zauważyła bowiem, że w wielu przypadkach kurs ten może być pomocny, stanowiąc jeden z elementów terapii na przykład w grupie dzieci z autyzmem. Czytelnicy znajdą w książce wskazówki na temat tego, jak prowadzić kurs w domu i jak dostosowywać go do indywidualnych potrzeb. Pomocne okaże się z pewnością również przejrzyste ułożenie treści. Każdy z rozdziałów jest złożony z trzech części. Najpierw pojawia się interaktywna lekcja, następnie Powtórki i ćwiczenia. Na zakończenie każdej partii materiału, czekają na odbiorcę Zastosowanie i cele.

„Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu” jest książką, którą powinien mieć w domu każdy rodzic. Dzięki niej sama przekonałam się, jak wiele błędów popełniam w bezpośrednich kontaktach z innymi ludźmi, co wynika z tego, że częściej kontaktuję się z nimi pośrednio, za pomocą mediów społecznościowych i smartfona. Faye de Muyshondt w przystępny sposób pokazała, jak kształcić kompetencje społeczne, co ma pomagać nie tylko w karierze zawodowej, bo po prostu – w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu wśród innych ludzi.

Więcej informacji znaleźć można na stronie http://www.socialsklz.com i fanpage’u Socialsklz.

Faye de Muyshondt, Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu, Edgard, Warszawa 2015. Seria: Samo Sedno. Tytuł oryginalny: Socialsklz:) for Success. How to Give Children the Skills They Need to Thrive in the Modern World. Tłumacz: Katarzyna Zimnoch.  ISBN: 978-83-7788-513-0. 200 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!