GÓRA

Ziemski świat nie jest kresem wszystkiego

Mapa niebaWierzę, że istnieje jakieś życie po śmierci. Eben Alexander, jako znany neurochirurg, poświęcił się nauce. Do wiary odnosił się w sposób sceptyczny, ponieważ według niego najważniejsze były fakty. Jednak w 2008 roku zapadł w śpiączkę. Przeżył śmierć kliniczną, podczas trwania której został przekonany, że ziemski świat nie jest kresem wszystkiego.

Czytelnicy, których zachwycił „Dowód” Ebena Alexandra, z pewnością sięgną i po „Mapę nieba. Nauka, religia i zwykli ludzie udowadniają, że zaświaty naprawdę istnieją”. W kolejnej ze swoich książek autor dostarcza nam jeszcze więcej dowodów, które zmuszą do zastanowienia nad tym, co czeka nas po śmierci. W „Dowodzie” opisał swoje przeżycia związane ze śpiączką i śmiercią kliniczną. Pozwoliły mu one na wniknięcie poza granicę życia i przekonanie się, że coś więcej niż tylko ziemska rzeczywistość naprawdę istnieje. Szybko okazało się, że podobne doświadczenia stały się udziałem wielu ludzi, którzy pisali do Ebena Alexandra listy, dziękując mu głównie za to, że potwierdził to, co sami przeżyli. Wcześniej zwykle o tym nie opowiadali, ponieważ bali się, że zostaną uznani za wariatów.

Bo jak swobodnie można mówić o tym, że widziało się duszę wychodzącą z umierającej, bliskiej osoby? Jak przyznać, że spotkało się ludzi, którzy już dawno odeszli? Jak przekonać innych, że w przylatującym motylu dostrzega się ducha żony, która zmarła? Sam Eben Alexander stwierdza, że nie można tego opisać ani udowodnić. Można jedynie starać się opowiedzieć o tych doświadczeniach, porównując je do innych, dobrze znanych człowiekowi z codziennego życia. Nigdy jednak nie przedstawi się niezwykłości tych doznań. „Mapa nieba” nie jest tylko zbiorem listów osób, które kontaktowały się z autorem, by opisać mu swoje doświadczenia związane z obcowaniem z zaświatami. Jest ich w niej wiele, ale składa się ona głównie z naukowych, rzeczowych dowodów, pokazujących, że coś duchowego i niematerialnego istnieje poza materialnym światem, poza rzeczywistością, w której żyjemy. Autor odwołuje się do twierdzeń naukowców, filozoficznych dociekań, historii, dawnych wierzeń i wszystkiego tego, co tworzy naszą kulturę, a dotyczy świata pozagrobowego. Dzięki temu niektórzy pośród czytelników zastanowią się nad życiem po śmierci, inni uwierzą w nie, jeszcze inni odnajdą ukojenie i spokój, ponieważ ich doświadczenia zostaną potwierdzone. Co zaś najważniejsze, Eben Alexander nie jest człowiekiem, który kogokolwiek przekonuje do tego, by uwierzył w Boga i w zaświaty. Dostarcza jedynie dowodów, które czytelnik sam musi przemyśleć i odnieść je do własnego życia.

Jeśli sięgasz po „Dowód” lub „Mapę nieba”, z pewnością zastanawiasz się nad tym, co cię czeka po śmierci. Być może sam stałeś się świadkiem zdarzenia, które przekonuje cię, iż coś jeszcze istnieje poza materialnym światem. Eben Alexander pomoże w zrozumieniu tego, co budzi sceptycyzm, co jednak fascynuje i nadaje naszemu istnieniu głębszy sens.

Eben Alexander, Mapa nieba. Nauka, religia i zwykli ludzie udowadniają, że zaświaty naprawdę istnieją, Znak literanova, Kraków 2014. Tytuł oryginalny: The Map of Heaven. How Science, Religion, and Ordinary People Are Proving That the World Beyond Is Real. Tłumaczenie: Rafał Śmietana. ISBN: 978-83-240-2648-7. 256 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!