GÓRA

A Wy już czytacie bez mamy?

BraciszekKażdy rodzic czeka na ten moment, kiedy jego dziecko zacznie składać litery w wyrazy, a później wyrazy w zdania. Wcześniej lub później ta chwila następuje. Wówczas dorośli poszukują książek, które nie zmniejszyłyby zapału do obcowania z literaturą i stałyby się odpowiednie dla początkujących czytelników. W takiej sytuacji warto sięgnąć po serię „Czytamy bez mamy”. Została ona podzielona na trzy poziomy, by dostosować trudność czytania do możliwości odbiorcy, co z pewnością nie zniechęci go do kontynuowania przygody z samodzielnym czytaniem.

Poziom I jest odpowiedni dla dzieci, które dopiero zaczynają czytać. Tomy do niego należące są krótsze i posiadają większe litery od tych książek, które są zaliczane do poziomu II i III. Przykładem opowieści należącej do tego poziomu jest „Braciszek? Tylko nie to!” Mymi Doinet z zabawnymi ilustracjami Coralie Vallageas. Przedstawione zostały w niej przeżycia małej Niny, która musiała uporać się z negatywnymi uczuciami związanymi z pojawieniem się na świecie jej brata. Dzieci czytając tę książkę, będą mogły przekonać się, w jaki sposób dziewczynka poradziła sobie z tą sytuacją, a może też niejedno odnajdzie w przeżyciach Niny swoje własne, dzięki czemu będzie mogło wraz z bohaterką poszukiwać wyjścia z kłopotów.

Jak zostałam szpiegiemPoziom II „Krok po kroku” obejmuje tytuły, które będą odpowiednie dla dzieci samodzielnie czytających, nieco już wprawionych w tej trudnej sztuce. Historia opowiedziana w „Jak zostałam szpiegiem” Katherine Quénot jest dłuższa choćby od książki „Braciszek? Tylko nie to!”. Znaleźć można w niej również tekst pisany mniejszą czcionką. Opowieść ta spodoba się przede wszystkim klasowym łobuziakom, którzy będą mogli utożsamić się z najgorszą uczennicą w klasie – Amelką.

„Wszystkie śledztwa detektywa Anatola. Gang dowcipnisiów” Sophie Laroche z uroczymi ilustracjami Carine Hinder to opowieść należąca do poziomu III „Wielkie kroki”. Jest to tom przeznaczony dla pożeraczy książek, a więc dla małych czytelników umiejących już bardzo dobrze samodzielnie czytać i lubiących literaturę dziecięcą. Jest to do tego książka poruszająca bardzo trudne tematy, które sprawiają, że można ją zastosować w zajęciach socjoterapeutycznych, pozwalających dzieciom uporać się z przeżyciami, jakie związane są z ciężką chorobą przyjaciela. „Wszystkie śledztwa Anatola. Gang dowcipnisiów” są więc wzruszającą historią o przyjaźni i o więziach, jakie mogą się utworzyć w klasie szkolnej.

Wszystkie śledztwa detektywa AnatolaJeśli chcecie, by wasze dzieci z zapałem uczyły się czytać i pogłębiały tę umiejętność, koniecznie sięgnijcie po książeczki z serii „Czytamy bez mamy”. Poziom trudności, dostosowany do potrzeb małego odbiorcy, interesujące, zabawne i podejmujące czasem nawet trudne tematy opowieści, będą fascynować i motywować do sięgania po kolejne tomy.

Mymi Doinet, Braciszek? Tylko nie to!, Debit, Bielsko-Biała 2014. Tytuł oryginalny: Un petit frère, non merci!. Ilustracje: Coralie Vallageas. Tłumaczenie: Marta Toruńska. ISBN: 978-83-7167-953-7. 32 strony.
Katherine Quénot, Jak zostałam szpiegiem, Debit, Bielsko-Biała 2014. Tytuł oryginalny: Les grandes oreilles. Ilustracje: Yllya. Tłumaczenie: Marta Toruńska. ISBN: 978-83-7167-954-4. 64 strony.
Sophie Laroche, Wszystkie śledztwa detektywa Anatola. Gang dowcipnisiów, Debit, Bielsko-Biała 2014. Tytuł oryginalny: Les enquêtes d’Anatole Bristol – Le gang des farceurs. Ilustracje: Carine Hinder. Tłumaczenie: Marta Toruńska. ISBN: 978-83-7167-955-1. 96 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!